Terrorism võib kõigutada lennufirmad USAs

19. september 2001, 08:44

Ühendriikide lennufirmad koondavad kokku 100 000 inimest, teatas USA lennukompanii Continentali tegevjuht Gordon Bethune Kauppalehti põhjal.

Ameerika lennukompaniid kannatavad väga eelmise nädala terroriakti tagajärjel ja Ühendriikide toeta ootab neid pankrot, kõlavad hoiatused. Suurimad kompaniid, America, United, Delta ja Continental lendavad vaid 40-60%lise täituvusega. Suur osa lendudest jääb terrorismi tõttu lendamata, sest reisijate nõudlus lennureiside järele on tugevalt vähenenud.

Lennufirmad on hakanud inimesi massiliselt vallandama. Continental on vallandanud 12 000 inimest, US Airways on ära saatnud 11 000 töötajat. Oodata on uusi vallandamisi. Samal ajal ootavad lennukompaniid Ühendriikide abi. Räägitakse 15-24 miljardi dollari vältimatust abist.
USA Kongress on alustamas läbirääkimisi 15 miljardi dollari suurusest abist. Hääletatud seda veel pole. ?Plaanitud 15 mld on alles algus. Lennukompaniid olid raskustes juba enne terroriakti,? hoiatab Avmark-konsultatsioonifirma juhataja Barbara Beyer.
Lennukompaniid4e suurim mure on võlgnevused. Continental, US Airways ja Nortwesti võlatase on 85-95%, ja see ei talu töö katkestusi.
Selle ja järgmise aasta olukorda võrreldakse Pärsia lahe kriisi aegse olukorraga, kus sõda ja sellele järgnenud aeg tõid Ühendriikide lennundusele 1992. aastal kokku 4,8 mld dollarit kahju.
Investeerimispank Salomon Smith Barney arvestab, et lennukompaniid kannatavad kokku 6-7 mld dollari suurust kahju.
Börsi reaktsioon on olnud raju: lennukompaniide kursid kukkusid esmaspäeval 40-50%. Sama kõva kukkumine on olnud hotelli- ja kasiinofirmadel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing