Karjäär on kulgenud loomulikult

Edith Kiilmaa 20. september 2001, 00:00

?Saan tänaseni tegeleda asjadega, mis mind huvitavad, ?räägib Sepp oma loomulikult sujunud elukutsevalikust ja karjäärist. Hoolimata tihedatest tööpäevadest ei koosne elu tema arvates ainult tööst. ?Oluline on leida piisavalt aega ka perele ja hobidele. Tegelen koorilaulu ja purjetamisega, need pakuvad tööle vaheldust. Tehnikaülikooli Akadeemilise Meeskoori ridades Jüri Rendi taktikepi all üles astumine on ikka väga eriline kogemus,? lisab Sepp baritonihäälel.

___________________________________________

Kuivõrd teadlikult olete karjääri planeerinud?
Ei ole eriti planeerinud. Olen arvamusel, et kui inimene naudib seda, mida ta teeb, siis edu ja karjäär tulevad sellega kaasa. Minu karjääri puhul muidugi midagi väga ebaloogilist pole. Juba ülikooli lõpul oli selge, millega ma tulevikus tegeleda tahan ja seepärast valisin 1991. aastal oma diplomitöö teemaks uue keskjaama ühendamise vana tüüpi võrku. Siis mobiilsidest veel ei räägitud.

Millised tegurid on edu saavutamisel tähtsaimad?
Ütlen taas, et tähtis on tegeleda asjadega, mis meeldib, siis tuleb ka edu. Muidugi sõltub alati mingi osa juhusest või õnnest või õigel ajal õiges kohas olemisel, aga õnn soosib ka inimest, kes tegeleb järjekindlalt sellega, mis teda huvitab.

Milline on kõige õigem otsus, mida olete teinud?
Päris palju on olnud otsuseid, mille kohta tagantjärele mõtled, et ei kujuta ette, mis siis oleks juhtunud, kui see otsus oleks tegemata jäänud. Kindlasti oli õige otsus minna TTÜsse elektroonikat õppima, see on mulle tänaseni leiba ja tööd andnud. Samuti otsus asuda tööle Soome Ericssoni. See polnud mitte ainult minu, vaid ka abikaasa otsus, sest meil oli siis just laps sündimas ja kodus olemiseks oli väga palju põhjuseid.

Millised omadused on aidanud teil probleemidest võitjana välja tulla?
Järjekindlus ja mitte alla andmine. Siinkohal võiks tuua näite spordist, et mäng pole kaotatud enne, kui lõpuvile käib. Üritan sisendada ka oma kaastöötajatele, et tuleb tegutseda ja muuta keskkonda, mitte lasta ainult keskkonnal ennast mõjutada.

Millist kasu olete saanud haridusest?
Terve suhtumise ellu sain kaasa Saaremaa Ühisgümnaasiumist, omandasin seal põhimõtted, mida olen järginud praeguseni. Kuigi kõiki valemeid, mida matemaatika-füüsika eriklassis õpetati, pole elus vaja läinud, arendas nende ainete õppimine mõtlemist. TTÜ oli mõnes mõttes nagu test, kas saan ise omal käel hakkama ja seal omandatut hakkasin kohe oma erialal kasutama.

Kuidas te praegu uusi teadmisi hangite?
Jätkuvaks õppimiseks tuleb lihtsalt aega võtta, sest vastasel juhul kulub aeg kuskile mujale ära. Sel aastal õppisin Columbia Business Schooli kursustel juhtimist ja majandust. Telekommunikatsioon areneb nii kiiresti, et pole ühtegi inimest, kes teaks selles valdkonnas kõigest kõike. Aastas kord või paar osalen üritustel, kus on kohal ala tegijad üle maailma ja turul valitsevad trendid selguvad just seal. Praegu on arengus oluline etapp ja tähtis on, et Eesti millestki maha ei jääks.

Kelle mõju hindate enese kujunemisel suurimaks?
Põhilised vaated elule kujunesid perekonna mõjul. Võitlustahet õppisin purjetamistreener Fred Keertilt ja Kaarel Niinelt.

Millised on praegused probleemid, millega tegelete?
Probleemid? see kõik on lihtsalt töö. Ebakindlus maailma majanduses on telekomi sektoris väga tunda, kõik algab ju vundamendist ? kui Ameerika majandus ei kasva, siis jõuavad järelmõjud ka siia. Telekomi sektoris valitseb hetkel madalseis, mis sunnib vähendama kulusid ja leidma võimalusi, kust tulud tulevad. Meie oleme õnneks ilma suurema madalseisuta hakkama saanud ja oleme endiselt kasumis.

Mis on teie hind tööjõuturul ?
Huvitav, ma pole kunagi pidanud ise palka juurde küsima. Alguses tegelesin ise nii müügi kui ka paigaldusega, vahepeal olin turundusdirektor ja viimased kolm aastat peadirektor. Minu töötasu on kasvanud proportsionaalselt koos vastutusega.

Kas praeguse positsiooni heaks olete pidanud palju ohvreid tooma?
Kui vaadata, millest elu koosneb: on pere, töö ja harrastused. Loomulikult olen pidanud tegema kompromisse, aga olen üritanud teha neid mujalt kui pere arvelt ja tänase päeva seisuga on isegi mõned harrastused veel olemas, kuigi näiteks golf on jäänud täiesti unarusse.

Kas Ericssoni edu on saavutatud raskelt või on see tulnud loomulikult, kuna firma oli turuosade jagamise ajal õiges kohas?
Ericssoni edu on suure töö tulemus, aga kindlasti on aluseks olnud ka see, et firma tuli juba 1991. aastal Eestisse ja sai hea stardi. Paljud arvasid siis, et mis sinna ikka minna, seal pole ju veel üldse midagi. Ericsson leidis, et kuna veel midagi pole, on seda enam põhjust Eestisse tulla. Ericssoni nimi seostub tavainimese jaoks mobiilidega, aga see moodustab meie tegevusest ainult 10?15. Peamine on hoopis võrgulahenduste pakkumistes operaatoritele, näiteks EMT-le, Eesti Telefonile ja teistele suurfirmadele.

Mida uut inimeste juhtimine teile on õpetanud?
Eelkõige seda, et inimesed on erinevad ja kõigiga tuleb hakkama saada, mitte nii, et kui pole nagu mina, siis ei sobi. Efektiivse tiimitöö eelduseks ongi see, et grupis oleksid esindatud eri inimtüübid, kes ometi suudavad ühe eesmärgi nimel tegutseda.

Mis muutub teie hinnangul lähiaastatel Eesti mobiilside turul
Lähiajal seisab nii operaatorfirmadel kui ka kasutajatel ees suur muutus, kuna toimub üleminek teise põlvkonna tehnoloogialt kolmandale. Tavamobiilikasutaja jaoks tähendab see peamiselt seda, et häälele lisandub pisikene ja värviline pilt. Kuigi mobiilinternetti on võimalik kasutada ka juba täna, näitena Eestist võiks tuua rahvusvahelist tunnustust leidnud mobiilse parkimise, saabub kasutajate arvu plahvatuslik tõus alles pärast pildi lisandumist. Jaapanis on juba suures osas üle mindud uue põlvkonna tehnikale ja kasutajate väga suur arv räägib iseenda eest.

Mis on olnud teie karjääri kõige kriitilisem moment?
Üheksakümnendate algul, kui alustasime, töötasime ilma puhkuseta ja seitse päeva nädalas. Olime hirmus uhked, et kõik mis vaja, sai ära tehtud. Ühel hetkel tekkis suur väsimus ja tundus, et erinevate rollide ühes inimeses pidamine kasvab üle pea. Mõistsin, et tuleb ka puhata ja pidevas töötamises pole midagi kangelaslikku. Nüüd pean nädalavahetused vabad ja üritan rohkem perega olla. Patareisid laen purjetades ja meeskooris lauldes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing