SEB ja Swed loobuvad ühinemisest

Tõnis Arnover 20. september 2001, 00:00

Euroopa Liidu konkurentsiamet nõuab muu hulgas, et pangad peavad ühinemise korral loobuma päris suurest pangakontorivõrgust, millega kaasneb paljude klientide kaotus. Pangad leiavad, et sellised piirangud muudavad ühinemisest saadava kasu olematuks.

Seega jäi sündimata Euroopa suuruselt 25. pank, millel oleks olnud Euroopas 11 miljonit klienti ja hallatavaid varasid kokku 3550 miljardit Eesti krooni.

Euroopa Komisjon (EK) avaldas suurt imestust Rootsi pankade SEBi ja Swedbanki otsuse üle ühinemine katkestada kaks kuud enne seda, kui Euroopa Liit lõpetab ühinemismõjude hindamise, ütles EK pressiesindaja konkurentsiküsimustes Amelia Torres Rootsi uudisteagentuurile Direkt.

EK peab ühinemismõjude uuringu lõpetama 16. novembriks. Seega on pankadel veel kaks kuud aega komisjoniga probleemide üle arutada. Torrese sõnul saatis pank eelmisel nädalal pankadele oma vastuväidete avalduse, millele pankadel oli aega 28. septembriks vastata.

7. septembri Äripäev kirjutas Rootsi allikatele viidates, et EK-l on kolm põhilist vastuväidet ? et ühinemisel saab pank Rootsis liiga domineerivaks pangakaardi- ja maksteenuste alal ning nende investeerimisfondide kätte läheb 56 turust ning et neil tuleb müüa osa tegevusest Balti riikide pangandusturul. EK on seisukohal, et need konkurentsi ohustavad probleemid on lahendatavad ega takista SEBi ja Swedbanki ühinemist.

Swedbanki juhatuse esimees Göran Collert heidab ELile ette, et too järgib üksnes statistilist turuosade jagunemist, kuid ei võta arvesse pangaturu muutuste dünaamikat. ?Kui Euroopa Komisjon nõuab, et me peame oma turuosa vähendamiseks loobuma paljudest klientidest ja suurest osast personalist, siis ei lähe see kokku meie arvamusega ühinemisest, mis peaks kõigile osapooltele looma paremaid võimalusi tegutsemiseks,? ütles Collert. ?See tekitab vägisi mõtte, et väikese rahvaarvuga väikestel riikidel puuduvad Euroopa suurriikidega võrdsed võimalused konkurentsivõimeliste pankade loomisel,? tsiteerib Rootsi ärileht Dagens Industri Swedbanki juhatuse esimehe sõnu.

Sama kriitiline oli SEBi juhatuse esimees Jacob Wallenberg, kes ütles: ?Meil jääb üle kurvastusega ainult tõdeda, et puuduvad eeldused Rootsi kapitalil rajaneva Euroopa suurpanga loomiseks.? Ta sõnas, et ei nõustu EK väitega, nagu muutuks SEB Swedbank nii tugevaks, et näiteks Nordea ja Rootsi Handelsbanken ei suuda sellega enam konkureerida.

Väga pettunud ühinemisest loobumise üle oli 42 000 liikmega Rootsi pangatöötajate ametiühing, kes oli seda igati toetanud. Oma pressiavalduses ütles ametiühing: ?Meie arvates ei saa konkurentsi väikese Rootsi pangandusturul mõõta väljastpoolt Rootsit, vaid konkurentsi tuleks hinnata terves Euroopa Liidus. On absurdne väita, et maailmas suuruselt 25. pank oleks liiga suur. Järelikult on ELi väikeriikidel põhjust muret tunda.?

Ühinemise katkestamine toob pankadele loodetud kokkuhoiu asemel kaasa lisakulusid. Oma poolaastaaruandes märkis Swedbank ühinemise ettevalmistamise kuludeks 90 miljonit ja SEB 112 miljonit Eesti krooni. Praeguseks on need mõistagi kasvanud. Swedbanki infojuht Staffan Salen ütles Rootsi uudisteagentuurile Direkt, et ühinemise katkestamine enam suurt lisakulu ei põhjusta.

Börsil on Swedbanki aktsial viimasel ajal läinud SEBi aktsiast paremini, mis tähendab, et pärast veebruaris tehtud ühinemisteadet on SEBi aktsia nõrgenenud 11. Kõige selle tulemusena on kahe panga börsiväärtus võrdsustunud 94,5 miljardi Eesti krooni tasemel. See on andnud Rootsi aktsiaturul juba kaks nädalat põhjust rääkida sellest, et loodava ühispanga algselt kokkulepitud aktsiate jaotust 51,5: 48,5 SEBi kasuks tuleks muuta.

Üks Rootsi analüütikuid põhjendas kahe panga aktsiate arengut kaks päeva tagasi sellega, et turud spekuleerivad ühinemise katkijäämise võimalusega ? nagu nüüd juhtuski ? ja eeldusel, et Swedbankil on sellest rohkem võita, läheb Swedbanki aktsial paremini.

Eile, kui SEB ja Swedbank teatasid ühinemise katkestamisest, tõusis Stockholmi börsil Swedbanki aktsia 7, samal ajal kui SEBi aktsia kukkus 4,8.

Rootslaste sõnul annab pankade ühinemise katkemine eelkõige suure hoobi SEBi prestii?i pihta ja ei peeta ka võimatuks, et mõni Euroopa suurpank võib selle lähiajal ära osta.

?SEBil on nüüd suur surve midagi ette võtta. Kuna aga selle aktsia on palju väärtust kaotanud, siis pole see maksevahendina eriti köitev,? ütles Hagströmer & Qvibergi analüütik Joakim Westin.

___________________________________________

Võitlus pangandusturul suureneb

Hansapanga aktsiat ähvardab langus

Hea uudis Ühispanga ja Hansapanga klientidele

Hansapanga aktsia jätkab iseseisvalt

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing