Rannarahvas pöördub maksutõusu vastu

20. september 2001, 07:32

Maamaksu kohati kuni kümnekordsest kavandatavast tõusust jahmunud Pärnumaa Tahkuranna valla rahvas kavatseb üheskoos maksukoormuse suurenemise vastu seista, sest see käib paljudele üle jõu ning ähvardab vallandada esiisade maade mahamüümise laine nii nende kodukandis kui mujal Eestis, kirjutab Postimees.

Pärnust 13 kilomeetri kaugusel Tahkuranna vallas Piirisaares turismitalu pidav Marju Pulst on kokku arvutanud, et ta peaks oma ligikaudu 20 hektari suuruse maa eest senise 2000kroonise aastamaksu asemel tulevikus 10 000 krooni tasuma.

Pulst nentis, et tema ise suudaks turismitalu pidamisega kuidagiviisi ots otsaga kokku tulla, paljud naabrid aga mitte. Mõneski peres töötab ainult mees, maa ei anna mingit saaki ning loomapidamisestki on paljud loobunud, sest turgu pole.

Kohaliku vallavolikogu liikmena tahab Pulst järgmisel nädalal osa külarahvaga vallamajja minna ja anda sisse avaldused maamaksu tõstmise vastu.

Nii Tahkuranna vallavalitsuse maakorraldaja Tiiu Siitan kui ka Saaremaal asuva Mustjala valla maatalituse juhataja Ilmar Pungar nimetasid maksutõusu kohutavaks ja pakkusid, et paljud ei ela seda üle.

Pungar ütles, et juba see juhend, mille järgi maid uuesti hinnatakse, on imelik. Hindamisel on muu hulgas aluseks võetud maa ostu-müügi lepingud, milles on hind kunstlikult kõrgele aetud.

?Hind on suurem pandud, et vald ei saaks kasutada oma ostueesõigust,? märkis Pungar. Lisaks on Mustjala vallas maid massiliselt edasi müüdud, kuid neid inimesi, kes sellele ka midagi ehitaksid, on viimaste aastate jooksul juurde tulnud vaid viis. Pidevad edasimüügid omakorda tõstavad hinna lakke.

Pungar lisas, et kui nüüd maks tõesti nii kõrgeks läheb, siis peavad paljud kas jupi või kogu maa maha müüma, sest selle pidamine pole tavalisele rannarahvale jõukohane. See omakorda lööb maa hinna alla ja kindlustab kinnisvarafirmadele hea teenistuse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing