Ise tehtud, hästi tehtud

Annikky Lamp 21. september 2001, 00:00

Sügis on isetegemise alustamiseks igati sobiv ? pikad pimedad ja märjad õhtud on nagu kodus nokitsemiseks loodud. Hakatuseks võiks mõnel eriti süngel õhtupoolikul proovida arvutiklahvide tagumisest tömbiks muutunud sõrmi söögitegemisega harjutada. On hõrgutisi, mida poest ei leia, näiteks nööbikujulised marineeritud kuuseriisikad: täiesti lollikindel variant on osta pakk Santa Maria marinaadisegu ja teha nii nagu pakil kirjas. Põlvkondi ühendavam ja lõppkokkuvõttes tõenäoliselt maitsvam viis on aga vanaemadelt nende nipid välja meelitada. Seente marineerimise või õunakoogi küpsetamise juures on boonuseks õunte vm korjamisest saadav stressimaandav teraapia.

Kui eelistate, et teie tegevusest jääks alles midagi käegakatsutavamat kui meeldiv maitsemälestus, tasub proovida kodukaunistamist. Nii mõnigi tunneb tõenäoliselt kiusatust kohe kapitaalremondi või kummuti nikerdamisega peale hakata, kuid siin tasub siiski pisut hoogu pidada. Paar erksaks värvitud taburetti ajavad esialgu asja ära ? kodu on peaaegu nagu uus! Ambitsioonikamate plaanide korral tasub abi otsida vastavast kirjandusest (hästivarustatud raamatukauplused või internet) ja korralikest ehitustarvete poodidest.

Tee-seda-ise-guru, moekunstnik ja ajakirjanik Anu Samarüütel julgustab kõiki rohkem ise tegemist harrastama. ?Ise tegemine annab tegijale rohkem, kui pealtnäha paistab. Edukalt sooritatud töö süstib erakordse doosi eneseusku ja rahulolu, mida ei saa osta mingi summa eest.? Omavalmistatud asjadele ei anna väärtust mitte nende funktsionaalsus või rahaline kokkuhoid, vaid nende soojus ja isikupära, leiab Samarüütel.

Isetegemise ja käsitöö trendi on märgata isegi snooblikus moemaalimas. ?Aina rohkem näeb poodides riideid, mis näevad välja nagu ise meisterdatud: naiivsed tikandid, kritseldused, käsitsi tehtud kaunistused, rebitud servad,? loetleb Anu Samarüütel. Ja need riided mitte ainult ei näe niimoodi välja, vaid ongi kergesti valmistatavad. Ning moodsad.

Nagu öeldud, on mõistlik alustada tasa ja targu. Lössis maasikasuflee või nässus diagonaallõikeline kleit võib entusiastliku isetegija kauaks poekaupade rüppe tagasi tõugata. Aga ristpistes karu teksakotil? Ploomimoos? Heegeldatud aluspesu? Valik on teie.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:11
Otsi:

Ava täpsem otsing