IT-firmad ennustavad tänavuseks viiendiku võrra suuremat käivet

Viktoria Korpan 21. september 2001, 00:00

MicroLinki kommunikatsioonijuhi Marti Schmidti sõnul oli kontserni arvuteid tootva üksuse MicroLink Arvutid 8 kuu käive 109 miljonit krooni, MicroLink Süsteemide käive 68 miljonit ja MicroLink Astrodata käive 66 miljonit ja ungla Dialoogi käive 25 miljonit krooni.

Suuruselt teise arvutitootja ASi Ordi kaheksa kuu netokäibeks kujunes 112,3 miljonit krooni, mis on ligi 50 protsenti rohkem kui mullu samal perioodil. ?Käibe kasv on 2000. aastaga võrreldes 48,3 protsenti,? märkis ASi Ordi juhatuse esimees Sulev Sisask.

Mitmel arvutifirmal moodustab olulise osa käibest riigihange, Ordi puhul on see siiski vaid 4 protsenti. ?Kokku oli kaks suuremat hanget, neist politseiameti hange andis üle 4 miljoni krooni,? sõnas Sisask. ?Septembris on käsil kaks hanget kogumaksumusega üle miljoni krooni. Püüame oma positsioone riigihangete osas parandada, normaalne oleks Ordi puhul 5 protsendi suurune osatähtsus.?

ASi Helmes partner Andres Agasild ütles, et aasta esimese kaheksa kuu käive suurenes mullusega võrreldes 40 protsenti 54,6 miljonilt kroonilt 76,6 miljonile kroonile, firma kasum on 4,2 miljonit krooni.

2000. aastal sai Helmes sama perioodiga 2,2 miljonit krooni kahjumit. 2001. aasta lõpuks ootab firma käibeks 129 miljonit krooni ja kasumiks 9 miljonit krooni.

?Selle aasta kaheksa kuu jooksule oleme riigihankeid teinud 19,4 miljoni krooni eest. Traditsiooniliselt moodustab riik 20?30 protsenti meie käibest, suurem osakaal on siiski äriettevõtetel,? ütles Agasild.

ASi IT Grupp aasta esimese kaheksa kuu käive oli ligi 71,1 miljonit krooni. Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga kasvas IT Grupi käive rohkem kui 7 protsendi võrra. Mullu oli ettevõtte kaheksa kuu käive ligi 66,2 miljonit krooni.

IT Grupi finantsjuht Mall Bakler ütles, et 2001. aasta käibeks ootab firma 134,8 miljonit krooni, kasuminumbreid ei soovinud ta aga veel avaldada.

IT Grupi juhatuse esimehe Jaak Ennuste sõnul on firma aasta algusest alates võitnud kümme riigihanget tarkvara, riistvara, süsteemiintegratsiooni ja koolituse alal.

?Mullu oli võitude arv kokku kümme, plaanime võita tänavu 40 rohkem hankeid nii arvult kui mahult. Riigihangete kogumaht sel aastal on olnud 25 miljonit krooni, mis on ligi pool meie lõppkasutaja müügist,? rääkis Ennuste.

?Riigisektori hangete puhul peame problemaatiliseks tihti hinna ületähtsustamist. Näiteks mitme miljoni kroonise hanke puhul võib 10 000kroonine erinevus viia hanke meilt mõnele oluliselt nõrgema kompetentsi ja ettevalmistusega firmale,? ütles Ennuste.

Ta lisas, et avalikud hanked on levinud ka erasektoris. ?Kõik suured kliendid ostavad lahendusi, pannes parimad pakkujad omavahel konkureerima. IT Grupi käibe lõviosa moodustubki sellistest hankevõitudest,? sõnas ta.

ASi Baltic Computer Systems (BCS) käive kasvas selle aasta kaheksa kuuga viiendiku võrra, olles 93 miljonit krooni. Kasum esimesel poolaastal oli 2 miljonit krooni.

Riigihangete osakaal BCSi äritulemustes on aastate lõikes 10?15 protsenti. ?BCSi kontsernile tervikuna on koostöö avaliku sektoriga äärmiselt tähtis,? ütles BCSi juhatuse esimees Erko Tamuri. ?Kontserni ettevõtete lõikes on jaotus erinev, kuid peamised riigihanked on siiamaani seotud enamjaolt riist- ja tarkvara soetamisega.?

Tamuri lisas, et viimastel aastatel on positiivse tendentsina suurenenud ka riigihanked nn terviklahenduste, erinevate infosüsteemide väljatöötamise ja koolituse valdkonnas.

BCSi kontsern on võitnud tänavu kaheksa kuuga üle viieteistkümne riigihanke kogumaksumusega 12 miljonit krooni. Tamuri märkis, et avaliku sektori enamiku riigihangete realiseerimine toimub üldjuhul majandusaasta neljandas kvartalis. ?Seega on IT-sektori aktiivne äriperiood kohe-kohe saabumas,? sõnas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing