Seitse venda Taevalaval...

Reet Weidebaum 21. september 2001, 00:00

...hingavad rõõmsalt kuklasse neile, kes olid ja on. Kõrgema Lavakunstikooli XX lennu viimane teatrikooliaasta algas esietendusega Tallinna Linnateatris, kus professor Kalju Komissarovi käe all astusid meie teatrilukku järjekordsed seitse venda.

Diplomilavastustel on oma eriline võlu, nad on rutiini- ja stambivabad, tegijad ei ole jõudnud end vaataja meeltes kehtestada ning seega on garanteeritud ootamatuse hõng. Võimalikud on aga ka esimesed äratundmisrõõmud ? kui avastad, et eelmisest diplomilavastusest meelde jäänud kuju taas silma jääb, ning eriti, kui ta teeb seda seninägemata moel ja kujul.

Aleksis Kivi ?Seitse venda? on klassikale omaselt ajastutundlik materjal, kus oleva hetke reeglid ja väärtushinnangud võivad kardinaalselt muuta sõnasse kätketud algset sõnumit. Mees ja tema roll ning vastutus on igavesti jäävad, ometi ajas põhjalikult muutuvad suurused.

Mingil hetkel romantiliseks looduslapseks arvatu võib teisel puhul idioodi või asotsiaalina tunduda. Ka praeguse lavastuse kangelaste ajuvaba rassimine ja müramine tekitab aeg-ajalt tunde, et sekeldava seitsmiku talitustesse tuleb suhtuda kaasatundva sotsiaalse või meditsiinilise huviga.

Kalju Komissarovi puhul annab tooni ühelt poolt hea range koolipapa, kes tähelepanu ja hoolivusega laseb kõigil noortel näitlejatel ? oma õpilase Elmo Nüganeni õpilastel ? end eri tahkudes näidata ja avada. Sealsamas muutub õpetaja aga julmaks lavastajaks, kes noored mehed äärmustesse paiskab ja ilmse mõnuga pealt vaatab, kas ja kuidas kutsikad kaldale ujuvad. Ujuvad küll, kes osavamalt, kes kohmakamalt ? kuid igal juhul veenvalt, täis usku ja austust oma töö ning saalisviibija vastu.

Linnateatri Taevalaval mängitav ?Seitse venda? peaks huvi pakkuma kõigile teatrifriikidele, kes professionaalse huviga jälgivad iga pereheitmist teatrikoolis, et siis kümne aasta pärast asjatundlikult öelda: ... ja jaa, ma mäletan, kuidas ta juba siis...

A. Kivi ?Seitse venda?
21., 22.09. ja 3., 4., 12., 13., 19., 25., 26.10. Tallinna Linnateatri Taevalaval
Piletite tellimine ja info Tallinna Linnateatri tel (0) 665 0800 ja (0) 665 0898

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:11
Otsi:

Ava täpsem otsing