Töökindel pesumasin säästab perenaise aega ja peremehe raha

Riina Kallas 21. september 2001, 00:00

Igas säästlikus majapidamises jälgitakse hoolega vee- ja teisi kommunaalkulusid. Üks võimalus kulusid kokku hoida on soetada vähese vee- ja energiakuluga pesumasin.

Pesumasina veekulu märgitakse tavaliselt liitrites pesutsükli kohta ning keskmiselt tarbib masin korraga umbes 39?59 liitrit. ?On selge, et madalate ekspluatatsioonikuludega pesumasin hoiab kokku raha ja aega, kuid see kajastub ka toote alghinnas. Seega tuleks lähtuda eelkõige isiklikest vajadustest,? selgitab E-Lux Kodutehnika müügijuht Kalle Kaljurahn.

Suurem osa pesumasina näitajatest jaguneb paremuse järgi tähestikulises järjestuses klassideks Ast Gni. Nii näiteks väljendab masina võimet pesu puhtaks pesta ehk pesemistulemust ja energiaklassi alati mõni täht.

Poes erinevate pesumasinate vahel kaaludes tasub Kaljurahnu sõnul alati vaadata ka teisi, arvulisi tarbimisnäite.

Näiteks kui väiksema pesumasina energiaklass on D ning täismõõtmetes masinal A ning energiakulud on vastavalt 0,92 ja 0,95 kilovatt tundi, siis väiksemate pesukoguste korral tasub osta kitsam masin, sest selle energia- ja ka veekulu on väiksem.

Kitsa masina soetamist võib kaaluda samuti ruumipuuduse korral. ?Ta peseb küll vähem, aga juhul kui on kas poissmehekorter või kaheliikmeline pere, on mõttekas osta väiksem masin,? räägib Kaljurahn. Vähese ruumi korral sobib osta ka pealtlaetav pesumasin, mis peseb tihti sama suure pesukoguse kui suur eestlaetav masin. Konstruktsiooni tõttu on pealtlaetavad masinad veidi kallimad kui eestlaetavad masinad.

Pesumasina tsentrifuugimiskiirust mõõdetakse selle pöörete arvuga minutis. Pöörete arvust sõltub eelkõige niiskuse hulk riietes pärast pesutsükli lõppemist. Mida vähem on riietes jääkniiskust, seda kiiremini pesu hiljem kuivab.

Kui nõukogudeaegse Vjatka võimsus oli 400 pööret minutis, siis kaasajal peaks Kaljurahnu sõnul tuhandest pöördest minutis kodumajapidamises täiesti piisama. Põhjuseks on asjaolu, et pööretest tulenev efektiivsus kasvab hüppeliselt kuni tuhande pöördeni minutis, hiljem efektiivsuse kasv aeglustub. ?Üle tuhande pöördega pesumasinat võiks soovitada peredele, kellel on pesu kuivatamiseks eraldi kuivatustrummel või -kapp. Sellisel juhul on kokkuhoid märgatav,? räägib Kaljurahn.

Moodsate pesumasinate juhtimine on tänu elektroonilisele süsteemile muudetud väga lihtsaks. Pruugib vaid pesu asetada trumlisse, lisada pesuvahend, valida sobiv, eelkõige riiete materjalist ja mustusest lähtuv programm ning pärast nupuvajutust muretseb edasise eest masin.

Elektrooniline tabloo näitab järelejäänud pesuaega või võimalikku tõrget ? näiteks avamata veekraan ?, mida märgib kindel kood. Kiirpesunupuga on võimalik lühendada pesemisaega kuni 40. Kui riided on aga väga määrdunud, pikendab masin ise pesuaega. Osa masinaid pumpab enne loputust välja ka liigsest pesupulbrist tekkinud vahu. ?Inimesed tahavad visata pesu sisse ja et masin hakkaks plaksu peale tööle, aga niikaugele ei ole me veel jõudnud,? nendib Kaljurahn.

Ajatariifse energiapaketi korral tasub pikemas ajavahemikus ära taimeriga pesumasin. See tähendab, et masin alustab pesupesemist vastavalt ajastamisele järgneva 24 tunni jooksul ning teda on võimalik programmeerida ööseks tööle. ?Kui majapidamises on kõik kodumasinad taimeriga, siis hoiame aasta lõikes rahaliselt märgatavalt kokku,? soovitab Kaljurahn. Taimeriga varustatud pesumasinad ei pruugi olla meeletult kallid, moodsa tippmudeli saab soetada ka juba kaheksa ja poole tuhande krooni eest.

Pesumasina ostmine sõltub tihti rahakoti paksusest ning sellele vastavalt tuleb ühest või teisest masina kasulikust omadusest loobuda. Valik on lai. Näiteks kaupluses On Off on firma tootejuhi Jan Andre sõnul müügil üheksa erinevat tootemarki ning umbes 35 erinevat mudelit hinnaskaalas 3990?17 990 krooni.

Eelistusi on raske välja tuua. ?Eks kõik pesumasinad tööta, on nad ju läbinud kvaliteedikontrolli. Pigem on oluline, milliseid tulemusi ja võimalusi masin pakub ning loomulikult on kallimatel mudelitel ja tuntud tootemärkidel selles osas eelis,? kinnitab Andre.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:11
Otsi:

Ava täpsem otsing