Ekskommunistid lõid Solidaarsust

Tõnis Arnover 25. september 2001, 00:00

Eesti koalitsioonierakondadel, kelle rahva ja riigi huve nägematu parteiline egoism tõi presidendiametisse endise tippkommunisti, maksaks tähele panna Poola arengut.

Pärast seda, kui Poola endine tippkommunist Aleksander Kwasniewski valiti mullu oktoobris Poola presidendiks ja keda Briti ajakiri Economist tituleerib uueks Kesk-Euroopa liidriks pärast Vaclav Havelit, saavutasid sotsiaaldemokraatideks ümberriietunud ekskommunistid pühapäevastel parlamendivalimistel niisuguse hiilgevõidu, et senine riiki juhtinud parempoolne solidaarsuse vari ei pääsenud isegi üle parlamendikünnise.

Võitnud Demokraatlik Vasakliit sai enamuse parlamendi alamkojas seimis ja võib üksinda valitsuse moodustada. See tähendab, et peaministriks tõuseb 55aastane Leszek Miller, kunagine keskkomitee poliitbüroo liige. Senine Jerzy Buzeki juhitud Solidaarsuse Valimisaktsioon sai parlamenti pääsemiseks vajaliku 8 asemel 4,5.

Nagu Kesk-Euroopa riikides tavaline, mõjutas valimistulemust rahva vaesusest tingitud kibestumus, suur, 16 protsendini tõusnud tööpuudus ja kõvasti tasakaalust väljas riigieelarve, mis lähitulevikus eeldab uut püksirihma koomaletõmbamist. Senise valitsuse algatatud pensioni-, tervishoiu-, haridus- kui kohaliku omavalitsuse reformist on rahvas tunda saanud alles okkaid, mitte vilju.

Need valimised olid seega kuulsusetuks lõpuks kunagisele legendaarsele ametiühinguliikumisele Solidaarsus, mis tõstis 21 aastat tagasi poolakad võitlusse kommunistide vastu ja mis pääses võimule 12 aastat tagasi. Laastatud pidevatest sisetülidest, on selle varemetele tekkinud mitmeid uusi parteisid, millest osa nüüd ka parlamenti jõudis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing