Sigarettide maksimumhind pisendab poepidajate kasumit

Peep Sooman 25. september 2001, 00:00

Kaupluste Nurmenuku ja Lilleküla juhataja Aare Randma ütles, et kui enne oli sigaretipaki kate 25 protsenti, nagu suuremal osal kaupadest, siis tänaseks on see langenud 15?18 protsendini. ?Veel ei ole ma arvestanud, kui palju see kahju teeb, aga iga nädal tuleb mõni uus sigaretipakk uute maksumärkidega (fikseeritud hinnaga ? toim.),? sõnas ta.

Randma hinnangul on esialgsete andmete põhjal igakuine kahju mitukümmend tuhat krooni. ?Nüüd selgub, et sigaretid on ühe väiksema juurdehindlusega toode, riik on selle nii kavalalt teinud, et aktsiis tõusis, aga hinda tõsta ei saa,? lisas ta.

Tallinna Kaubamaja tütarettevõtte A-Selver ASi toidukaupade peaostujuht Maarika Karelson ütles, et Tallinna ja Tartu Kaubamajades ning viies Selveris on sigarettide maksimumhinna kehtestamisega langenud katteprotsent 10 protsendipunkti võrra. Samas ei soovinud Karelson öelda, kui palju katteprotsenti alles on. ?Illegaalse kaubandusega võitlemise seisukohast lähtudes on märgistamine vajalik,? möönis ta.

Samas lausus Kristiine kaubanduskeskuses tegutseva Hüpermarket Primo tegevdirektor Peeter Ranne, et neil pole kate sigarettidele alanenud. ?Kate on umbes 12 protsenti paki kohta, kui osta terve plokk, siis 5?7 protsenti,? ütles Ranne.

Ranne hinnangul puudutab probleem teravamalt baare ja restorane, kus varem lisati juurdehindlust 100?300 protsenti.

Näiteks ööklubi Hollywood üks juhte Priit Rebane on öelnud, et klubis võidakse odavamaks muutunud suitsude müük üldse lõpetada. ?On kummaline, et seadusega dikteeritakse ettevõtjatele hindu ? see paistab juba kommunistliku plaanimajanduse moodi,? sõnas Rebane.

Eesti suurima sigarettide maaletooja Tobaccoland Eesti ASi peadirektor Jaak Uus ütles, et nemad jaehinda ei kehtesta, kuna hinnasoovitus tuleb tootjalt. ?Suitsupaki kasumi saab terve ahel, tootja, maaletooja ja jaemüüja, me müüme ikka paarkümmend protsenti alla maksimummäära,? sõnas Uus.

Rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna juhataja asetäitja Marek Uusküla sõnul on suitsupaki fikseeritud hind tingitud sellest, et maksu suurenemisel ei saaks tootjad ja turustajad maksutõusu hindade kergitamisel põhjuseks tuua. ?Sigaretid on kõrge riskiastmega toode ja idee poolest peab korjatav maks olema selline, et tootja ja turustaja ei saaks maksumäära enda huvides ära kasutada,? selgitas ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing