USA majandus läks langusse

Tõnis Arnover 25. september 2001, 00:00

Enamik maailma juhtivaid majandusanalüütikuid on jõudnud üksmeelele selles, et Euroopa ja Aasia majanduskasvu tugevalt mõjutav USA majandus on selle aasta kolmandas ja neljandas kvartalis languses. Kuid langusest väljatuleku suhtes enam nõnda üksmeelsed ei olda ? ühed arvavad, et toibumine tuleb kiire ja jõuline, teised jälle, et Ameerika majandusaktiivsus jääb tükiks ajaks vinduma.

Suured pangad, nagu Merrill Lynch, Goldman Sachs, HSBC ja Deutsche Bank, ennustavad Financial Timesi teatel kõik USA-le aasta lõpuks majanduslangust. Kõige pessimistlikum on HSBC, kes pakub USA neljanda kvartali majanduskasvuks -3 aasta arvestuses.

USA tõttu on muutunud pessimistlikumaks ka hinnangud maailma majanduskasvule. Nii pakub Deutsche Bank maailma majanduskasvuks tänavu ainult 2,2, kusjuures maailma juhtiva seitsmiku (G7) tulemus jääb sellele tänavu alla ja tuleval aastalgi ei kerki panga arvates üle 1.

Paljud ökonomistid tunnistavad, et USA Maailmakaubanduskeskuse ründamine toimus maailma majanduse seisukohalt kõige kehvemal ajahetkel, mil USA majandus oli nõrgas seisus ja Saksamaa majanduskasv aeglustumas. Sellises olukorras võimendus terrorilöögi psühholoogiline mõju, eriti finantsturgudele. Börsikursid on muutunud väga heitlikuks ega suuda majandust toetada. Ebakindlust süvendab veelgi USA väljakuulutatud pikaajaline võitlus terrorismi vastu.

Seni on Ameerika majandusel aidanud kriisi vältida tarbijate aktiivsus. Kuid nagu näitas uurimiskeskuse Conference Board äsjavalminud küsitlus, on tarbijad masenduses. Küsitluse kohaselt on pooled Ameerika tarbijad veendunud, et terrorilöök kiirendas riigi vajumist majanduslangusesse. USA majanduse edasine käekäik sõltub palju tarbijate käitumisest ning sellest omakorda ülejäänud majanduse hoog.

Optimistlikumad ökonomistid usuvad, et USA majandus suudab tänu valitsuse ja keskpanga jõulistele abinõudele tõusule pöörata juba tuleva aasta algupoole. Teatavasti on USA Kongress juba heaks kiitnud 680 miljardi Eesti krooni suuruse terrorilöögi tagajärgede kõrvaldamise abipaketi, mis peaks ergutama investeeringuid ja suurendama hõivet. Kavandatakse ka muid ergutusmeetmeid, nagu firmade maksusoodustused, miljardilised toetused lennufirmadele ja riigi kaitsekulude suurendamine. Aktsiaturu elavdamiseks tahab rahandusminister Paul O?Neill kärpida aktsiamüügitulu maksustamist.

USA tuleva aasta majandusarengu suhtes on pangad Goldman Sachs ja Merrill Lynch täiesti vastupidisel arvamusel. Goldman Sachs on seisukohal, et kuna tarbijate tulevikuusk on tume, firmade kasumite vähenemine raskendab investeeringute tegemist ja aktsiate väärtus on kokku sulanud, kahanedes ainuüksi eelmisel nädalal 23 800 miljardi krooni võrra, siis on intressi- ja finantspoliitilistest abinõudest vähe abi.

Goldman Sachs loodab, et USA keskpank alandab baasintressi tuleva aasta alguseks 3 protsendilt kahele ning et valitsus täiendab senist 680miljardilist abipaketti veel vähemalt 510 miljardiga. Isegi sellisel juhul suudab USA majandus kasvama hakata alles tuleva aasta lõpupoole, prognoosib Goldman Sachs.

Palju lootusrikkam on Merrill Lynch, kes ennustab USA majanduskasvu kiirenemist juba tuleva aasta algupoole: algul 2 protsendile ja suvel 4,5 protsendile.

Päris huvitava hinnangu USA majanduse hetkeseisule annab Rootsi ärilehe Dagens Industri tehtud võrdlus. See näitab, et näiteks enne Maailmakaubanduskeskuse ründamist oli Ameerika majanduse olukord tunduvalt parem kui 1990. a enne Lahesõda. Tollal valitses USAs kinnisvara- ja finantskriis, eelarve oli suure puudujäägiga, tarbijad olid vähem optimistlikud kui praegu ning tööpuudus oli suurem.

Ainuke erinevus oli selles, et 1990. aastal ei suutnud Iraagi diktaator Saddam Hussein tekitada USA-le sellist kahju nagu praegu terroristid. Järelikult kui USA suudab kõrvaldada suurima ebakindlusallika, terroriohu, siis on USA ja kogu maailma majandusel eeldusi üsna ruttu praegusest madalseisust välja tulla, ütleb Rootsi leht.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing