Rüps ja raps on tänavu hinnas

Inno Tähismaa 25. september 2001, 08:10

Rüps ja raps on tänavu hinnas, kuna neile põllusaadustele oli tänavune aasta ebasoodne, kirjutab Vooremaa.

Paljud põllumehed on rüpsi ja rapsi koristamise ja müügi lõpetanud. Esimesele 40 kasvatajale on ASi Werol Tehased poolt vastuvõtuaktid vormistatud ja algab raha väljamaksmine. Umbes ühel kolmandikul kasvatajatest on tööde lõpetamine veel käsil. Kesk-Eesti Õlikultuuride Ühistu kontor asub Jõgeval. Ühistu tegevesimehe Ülo Väljaotsa sõnul võib hilinejatel olla koristamisega probleeme, sest õlikultuurid on põllul lamandunud.

?Rüpsi ja rapsikasvatajatele oli käesolev aasta küllaltki ebasoodne. Kevadel kestis öökülmade periood pikalt ja venitas külvi algust. Suvel oli jälle pikk põuaperiood, mis lühendas vegetatsiooniperioodi. Seeme jäi peeneks ja vähenes ka õlisisaldus. Neist tingimustest põhjustatult võib rüpsi saagikuseks kujuneda 1,1?1,2 tonni hektari kohta,? kommenteeris Ülo Väljaots.

Ühistu 8400 hektarist rüpsist ja rapsist oli Jõgevamaa põldudel 2 500 hektarit. Suuremad kasvatajad olid AS Adavere Agro, Puurmani PÜ, OÜ Härjanurme Mõis, Torma POÜ, talunikud (FIEd) Leo Maantee, Henrik Allsaare, Urmas Jukkum, AivarToomas Võime jne, kokku 54 lepingulist partnerit.

Tänavuaastased toodangumahud on eelmiste aastatega võrreldes suurenenud. Kui 2000. a varusid Kesk-Eesti Õlikultuuride Ühistu liikmed seemet 11 000 tonni, siis 2001. a lepinguline kogus on 12 000 tonni.

AS Werol Tehased Painküla õlitööstuse ostuosakonna juhataja Indrik Unt ütles, et tehase aastavajadus on 65 000 tonni. Kesk-Eesti Õlikultuuride Ühistult varutakse 10 000 tonni. ?Tahame antud koguse kõik sügisel ära varuda,? ütles Unt.

Ülo Väljaotsa kinnitusel on õlikultuurid praegu hinnas. 1999. aastaga võrreldes on hinnad tõusnud kolmandiku võrra ja eelmise aastaga võrreldes viiendiku võrra. Baashinna kujunemise aluseks on Pariisi õlikultuuride börsil MATIF ajavahemikul 15. augustist 15. septembrini kehtiv keskmine hind. Werol on õliseemnele kehtestanud kolm hinda, mis on kõik eelmise aasta tasemest kõrgemad. Lepingupartneritelt ostetakse seemet baashinnaga 3790 krooni tonn. Tehas krediteerib õlikultuuride lepingulisi kasvatajaid nii seemne, väetise kui ka mürkkemikaalide ostul. Raha seemne eest saab tootja kätte 30 päeva pärast toodangu üleandmist. ?Me ostame ka neilt, kel lepingut vormistatud ei ole, sel juhul maksab tonn 3640 krooni,? informeeris seemneosakonna juhataja Indrik Unt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing