Maamüügi piirangud ELis

26. september 2001, 00:00

  • Euroopa Liidu liikmesriikidest 1999. a ja täiendavalt 2000. a sügisel kogutud andmed kinnitavad, et kõik ELi-sisesed piirangud piiriülestele kinnisvarainvesteeringutele on praeguseks kõrvaldatud, välja arvatud kaks liitumislepingutega fikseeritud alalist erandit Taani suvilakinnistute ja Ahvenamaa kui eristaatusega piirkonna osas. Samuti on mõned liikmesriigid rakendanud või rakendavad väikeses territoriaalses ulatuses (piirialadel, riigikaitsealadel) ühenduse asutamislepingu artiklis 58 lubatud julgeolekuotstarbelisi piiranguid, mis võivad olla seotud investori elukoha või kodakondsusega.

Sama sätte alusel avaliku korra huvides rakendatavad piirangud aga investoreid päritolu suhtes ei erista. Avaliku korra huvides rakendatavate piirangute hulka võib sisuliselt lugeda kõik kontrollimeetmed, mida riigid kasutavad rahapesu tõkestamiseks, maa sihtotstarbelise kasutamise kontrollimiseks, planeerimise ja keskkonnakaitse huvides jne.

  • Kolmandate riikide residentide suhtes kasutatakse mõnevõrra ulatuslikumaid piiranguid, kuid ka neid rakendatakse vaid mõnes spetsiifilises valdkonnas. Mõni liikmesriik on liitumisjärgsel perioodil kasutanud ajutisi kapitali vaba liikumise piiranguid, sh piiranguid piiriülesel investeerimisel kinnisvarasse. Portugali liitumisleping võimaldas kasutada 5aastast üleminekuperioodi, mille jooksul riigipank kontrollis välismaiseid investeeringuid põllumajanduslikesse kinnistutesse. Austria (mägialadel), Rootsi ja Soome rakendasid ajavahemikul 1995?1999 loare?iimi suvilakinnistute võõrandamisel välismaalastele. Soome taotles sarnaselt Taaniga alalist erandit suvilakinnistute osas, kuid EL ei nõustunud sellega.

  • Praeguste liikmesriikide kogemus kinnisvaraturu liberaliseerimisel näitab siiski selgelt, et ELiga ühinemine ja investeerimispiirangute kaotamine ei ole kohalikku kinnisvaraturgu märgatavalt mõjutanud ja tagantjärele hinnates on tunnistatud, et piirangutel on olnud sotsiaal-psühholoogiline tähendus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing