USA lõikab läbi terrorismi majandusjuuri

Tõnis Arnover 26. september 2001, 00:00

?Tahame anda löögi rahvusvahelise terrorismi finantsaluste pihta. Raha on terrorioperatsioonide südameveri. Me nõuame maailmalt terroristide rahast ilmajätmist, ? ütles Bush esmaspäeval peetud kõnes.

Kampaania alustamise puhul külmutas USA riigi pankades 27 terrorismiga otseselt või kaudselt seotud eraisiku, firma või organisatsiooni kontot. Selles nimekirjas on 13 eraisikut, alates Osama bin Ladenist, üks firma, üheksa tuntud terrorismiorganisatsiooni ja kaks heategevusorganisatsiooni, mis selle katte varjus koguvad raha terroristidele. Üks neist on näiteks Karachis paiknev Al-Rashidi usaldusfond, mis annab abi nii afgaani kui pakistani islami fundamentalistidele.

Andes endale aru, et suurem osa terroristide rahast asub väljaspool Ameerikat, juhib USA tähelepanu sellele, et need pangad ja finantsasutused, kes ei ole nõus oma riigis terrorismikahtlustega omaniku kontot sulgema, peavad arvestama, et edaspidi külmutatakse nende enda USAs olevad varad.

?Need, kes ajavad äri terroristidega, Ühendriikidega enam äri ei aja,? võttis USA tegevuspõhimõtte kokku George W. Bush.

USA presidendi sõnul on nimekiri alles algus ning et seda hakatakse vastavalt uurimistöö edenemisele täiendama järjest uute nimedega. Neid aitab eriteenistustel leida eelmisel nädalal rahandusministeeriumi poolt loodud välisterroristide vara jälitamise keskus (FTATC). Koostööd loodab USA selles vallas teha ka Euroopa Liidu, suure seitsmiku G7, ÜRO ja üksikute riikidega.

George W. Bushi sõnul paneb USA rahvusvahelised finantsinstitutsioonid nüüd samasuguse valiku ette, nagu ta on juba pannud välisriikide valitsused. Neil jääb üle kas teha Ameerikaga koostööd või arvestada, et vastasel korral võib USA suhtuda ka nende varasse kui terroristide omasse.

Pärast terrorirünnakut on USA muutnud suhtumist ka maksuparadiisidesse. Kui enne seda USA valitsus ei pooldanud rahvusvahelist üleskutset rakendada sanktsioone maksuparadiiside suhtes, mis keelduvad oma klientide kohta info andmisest, siis nüüd on USA valitsus asunud sanktsioone pooldama ja soovitanud senatil ratifitseerima sellekohane ÜRO resolutsioon.

Et terroristide rahade jälile jõuda, tuleb teha tohutuid jõupingutusi, sest asjatundjate sõnul on terroristide raha liigutamist rahvusvahelise finantssüsteemis jälgida tunduvalt raskem kui näiteks pestavat narkoäriraha. Sest üldjuhul on nende summad väiksemad ja tulevad tavaliselt seaduslikust allikast, näiteks Saudi Araabia nafta müügi raha liigub heategevusfondi ja sealt terroristide kätte.

Teiseks ei pruugi terroristid üldse kasutada pangasüsteemi, vaid raha käib käest kätte kohvriga. Nii tunnistas bin Ladeni endine raamatupidaja 1998. a kohtuprotsessil, kuidas ta sõitis ükskord Jordaaniasse, kaasas kohver 100 000 dollariga.

Praegu uuritakse USAs, Saksamaal, ?veitsis, Jaapanis, Suurbritannias jt finantskeskustes intensiivselt enne 11. septembri terroriakti tehtud ebatavalisi tähtajalisi aktsiatehinguid, lootuses nende kaudu terroristide jälile jõuda. Saksamaa keskpanga president Ernst Welteke ütles eile ajakirjandusele, et uuritavad lennu- ja kindlustusfirmade tuletistehingud ning kulla- ja naftaderivaatidega kursilangusele mänginud tehingud näitavad, et need olid ette planeeritud ja oskuslikult läbi viidud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing