Wall Streetil jätkub langus aasta lõpuni

Kaja Koovit 26. september 2001, 00:00

?Langustrend ei ole pöördunud,? lausus Svenska Handelsbankeni maakler Janek Moik. ?See, kui Nasdaq liigub ka 2?3 päeva ülespoole, ei tähenda veel trendi murdumist,? lisas ta.

Dow Jonesi tööstuskeskmine langes eelmisel nädalal, mil turgudel pärast terrorirünnakut kauplemine taastati, 14,3 protsenti, mis on suurim kukkumine alates 1933. aastast. Esmaspäeval tegi indeks seevastu läbi ajaloo suuruselt viienda punktisumma tõusu, kerkides ligi 4,5 ning investorites tekkis juba väike lootusesäde, et halvimad ajad on möödas.

Eile alustasid USA turud kauplemist närviliselt, oodates pool tundi pärast kauplemise alustamist avaldatavat tarbijausalduse indeksit.

Kuigi indeks langes augustikuu 114 punkti tasemelt 97,6 punktile, mis jäi ligi 8 punkti võrra analüütikute oodatust allapoole, ei läinud aktsiaindeksid langusse.

Vaatamata sellele ei ole analüütikute sõnul põhjust liigseks optimismiks, sest ei ettevõtete tulemustes ega makromajanduslikes näitajates pole paranemist toimunud.

?Pärast nädal aega kestnud müügisurvet oli selge, et turg tõuseb, kuid kas see kestab päeva või kaks, seda ma ei tea,? ütles CWH Associatesi fondijuht Andrew Abrams. ?Nähtavus hakkab taas pilve minema, turgudel võib tulla taas müügisurve,? lisas ta.

?Seda ei saa küll öelda, et põhi on läbitud ja nüüd liigume ülespoole,? lausus Janek Moik. Tema sõnul valitseb turul suur ebakindlus ning tegutsemas on põhiliselt kauplejad, mitte pikaajalised investorid. ?Turgudel valitsev trend on väikeinvestoritele ebasoodne,? lausus Moik.

Majandusleht Financial Times kirjutas, et sügava emotsionaalse ?oki põhjustanud terrorirünnak suudab Ühendriikide majandust ja ettevõtete kasumeid lühiajaliselt kahjustada ning juhul kui USA keskpank koos teiste juhtivate keskpankadega intressialandamist jätkab, võib aasta lõpuks näha juba majanduse kosumist.

Ühendriikide rahandusminister Paul O?Neill möönis telekonverentsil, et terrorirünnak lükkas USA majanduskasvu suurenemise varem loodetust kvartali või isegi kahe võrra edasi. Samas kui O?Neill loodab käegakatsutavas tulevikus jõuda taas enam kui 3protsendilise majanduskasvuni, hoiatas mainekas investeerimispank Goldman Sach eile, et on tõenäoliselt sunnitud juba reedel alandatud USA majanduskasvu prognoose veelgi kärpima, sest viimased on liiga optimistlikud.

Goldman Sach alandas eelmisel reedel järsult USA majanduskasvu prognoosi, teatades, et ootab kolmandas ja neljandas kvartalis vastavalt 0,5protsendilist ja 2,5protsendilist majanduskasvu. Lisaks langetas investeerimispank selle aasta majanduskasvu prognoosi varasemalt 2 tasemelt 1 protsendi tasemele.

Kui ei ole majanduskasvu, ei parane ettevõtete tulemused ning lõppkokkuvõttes ei ole põhjust ka aktsiatesse raha paigutada.

Lisaks on nii sel kui järgmisel nädalal turul oodata massiliselt kasumihoiatusi.

Kawe Kapitali portfellihaldur Kristjan Hänni märkis, et tõenäoliselt tulevad need varasematest tõsisemad, sest praegu on võimalus ettevõtte juhtkond toimunust kõrvale jätta ja kirjutada kehvad tulemused terrorirünnaku ja majanduse ebakindluse arvele.

?Kuna aga kasumihoiatuste tulek on teada, ei imestaks ma põrmugi, kui lähiajal võiksime näha hoopis hinnarallit,? lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing