Täna lõpuks võidakse riigikogus kinnitada võlaõigusseadus

26. september 2001, 08:05

Riigikogus tuleb täna kinnitamisele taasiseseisva Eesti mahukaim ja aastaid ettevalmistatav seadus, mis hakkab pakkuma inimestele tuge pankadega suhtlemisel ning kõikvõimalike lepingute ja tehingute sõlmimisel, kirjutab Eesti Päevaleht.

Justiitsminister Märt Raski väitel on võlaõiguse peamiseks märksõnaks tarbijakaitse. See kaitseb lepinguliste suhete nõrgemat poolt, kelle õigused ja kohustused on detailselt paika pandud, ütles Rask.

?Kui keegi läheb praegu panka laenu küsima, pole see suhe võrdne, sest pank kirjutab rangelt ette, mis tingimustel on võimalik laenu saada,? selgitas Rask. ?Nüüd on täpselt kirjas, kuidas eristada kommertslaenu tarbijalaenust, millised on tagatised ja kuidas kaitstakse klienti panga ülemvõimu eest.?

Esmakordselt reguleeritakse õiguslikult kataloogi- ja käsimüügikaubandus, mida käsitleb koduukselepingute peatükk.

Tarbija saab Raski sõnul lihtsamalt välja vahetada mittemeeldivat kaupa ja juurde rea muid õigusi, mis tulenevad sellest, et pakkumine oli ootamatu. ?Taoline kaubandusliik on sageli mitte päris omakasupüüdmatu, kui analüüsida reklaamibuklettide teksti. Ka tullakse ukse taha ja pakutakse sulle ootamatult kaupa ? osta jalgratas ära,? sõnas Rask.

Edaspidi peaks olema välistatud ka olukord, kus puhkuseosakuid ostnud inimestele jäävad tühjad peod. Raski väitel pole selles valdkonnas enam aferistidel vabadust tegutseda.

Täpsema aluse saab näiteks energiamüügilepingu sõlmimine, kus tarbijail hinnatõusu korral alternatiivi ei ole, sest keegi ei hakka küünlavalgel elama.

?Seni sunniti tarbijat võlga maksma voolu väljalülitamise teel. Tulevikus pole enam nii lihtne, et raiud kaabli läbi. Kehtima hakkab kord, kuidas hoiatada ja millised on järgmised mõjutusvahendid, et võlga kätte saada.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing