Eesti kodaniku ajastu

Peeter Raidla 27. september 2001, 00:00

Vastavasisulise taotluse esitas valitsusele majandusminister Mihkel Pärnoja.

Eesti passi kättesaamisega seotud sekeldustest veebruaris 2000 korraldas pea alati naeratav Preatoni aga terve show. Tema minekut kodakondsus- ja migratsiooniameti büroosse saatsid telekaamerad.

Päev enne andis ta TV3 saates intervjuu ja näitas oma eesti keele ostkust lausetega ?Ma võin su ära süüa? ja ?Ma võin su ära müüa?.

Tema sõnaseadmisoskus eesti keeles on praegugi samale tasemele jäänud, veel tänavu septembriski tõi ta oma teadmiste näideteks needsamad laused.

Kõrvalpõikena olgu öeldud, et passi saamine ei läinudki Preatonil nii kergelt. Raskusi tekitas tema laste kandmine passi ? Ernesto Preatonil on neli poega ja üks tütar, neist nooremad on alaealised. Kuid see selleks.

Kui pass käes, kinnitas Ernesto Preatoni oma ustavust Eestile läbi ajakirjanduse:

?Kui taotlesin Eesti kodakondsust, siis sellepärast, et usun selle riigi tulevikku, ja mitte sellepärast, et mul oleks mujal probleeme. Kinnitan, et minu tegevus on täiesti läbipaistev ja üldse mitte hämar. Ja lõpetuseks. Preatonil pole Itaalia võimudega mingeid probleeme.?

Ilusad sõnad. Kuidas võiski Preatoni aimata, et septembris 2001 seab ta ilma igasuguse meediakärata sammud Eesti konsulaati Milanos ja esitab avalduse Eesti kodakondsusest loobumise kohta.

Kui suurt rolli mängis siin solvumine riigi vastu, kus tema äriskeemid ja hea renomee sedavõrd kõva tagasilöögi said, või hoopis fakt, et hoolimata vastupidise kinnitamisest oli ta säilitanud ebaseaduslikult Itaalia kodakondsuse, teab vaid Ernesto Preatoni ise.

Preatoni on juht, kes teeb ise tähtsad otsused, otsustab ise oma raha üle. Samas on ta oma siinsed töötajad valinud oskuslikult. Ka Ilona Saari pole teinud midagi seadusevastast.

Minu käest pole ta Eestisse raha paigutamise kohta nõu küsimas käinud. Pigem on ta küsinud, millise vea on ta selle ühiskonnaga suheldes teinud.

Eestis on Preatoni suutnud paljud oma ettevõtmised hästi toimima saada, näiteks olgu või Primo kauplus, mis ostjaid täis, või Pro Kapitali ärikeskus, mis rentnikke täis. Nüüd vahendab ta Itaalia Alpidest pikaajalist investeeringut Eesti kinnisvarasse.

Loomulikult on ka suhtelisi ebaõnnestumisi, kuid ta pole rõhunud niivõrd efektiivsuse kui visiooni peale.

Visioonide elluviimisel esineb aga lõpmatuid logisemisi mikrotasandil, seepärast ei saa Preatoni ettevõtetele Eestis olla mingeid süüdistusi.

Ka Tallinna börsi etteheited Pro Kapitalile ei ole Jumala silmis patt: Preatoni pole kellegagi manipuleerinud, kellelegi tünga teinud. Ta on vaid mõnest kohast üle nurga lasknud.

Vastandina sellele, millist pilti Preatonist Eestis püütakse maalida, pole ta kodumaal põhja käinud ja siia põgenenud itaallane.

Pigem on ta tulnud siia isaks, õpetajaks, läänelike kommete siiatoojaks olemist nautima. Tema jaoks on prestii?ne olla natuke välismaalane, ärimees heas seltskonnas.

Nüüd panid tema siinsed õpilased õpetaja toolile knopka.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing