Interneti kvaliteedile vihjab hind

Neeme Takis 27. september 2001, 00:00

Ühe jaoks on kvaliteet korralik siis, kui e-kirjad liiguvad ja internetipanka kasutada saab. Teise jaoks on oluline suurte failide tõrgeteta ümberlaadimine linna piires. Kolmas vajab internetitelefoni korralikku toimivust ja neljandal on vaja pidevalt välismaiste serverite pakutavat multimeediastriimingut vastu võtta.

Enamasti piirdutakse sideteenuste iseloomustamisel vaid kahe parameetriga ? kliendiühenduse edastusvõime ehk sidekiirus ja teenuse hind. Kas aga sidekiirust, mida teenuse iseloomustamiseks kasutatakse, kuidagi ka tagatakse, või kuulub selle kiiruse ette paljutähendav sõna ?kuni?? Kas lubatud sidekiirus kehtib ainult sidekanali lõigul kasutajast teenusepakkuja serverini või on ka väljaspool teenusepakkuja võrku asuvaid infoallikaid võrreldava kvaliteediga kättesaadavad? Kui püsivad on teenuse parameetrid ajas? Kui tihti võib karta teenuse mittetoimimist, ja kas sel juhul on lootust tagasimaksetele või trahvidele? Millised on kliendile loodud tehnilised võimalused ise teenuse kvaliteeti jälgida? Neid küsimusi ei tohi esitamast unustada, kui kavatsetakse äriprotsessid sideteenusest sõltuma panna. Internetiühendus on ju vaid vaheteenus, millele tuginedes kasutatakse tegelikult vajalikke teenuseid. Nende kvaliteet on aga kasutajateni jõudes paratamatult halb, kui neid vahendatakse ebakvaliteetse sideteenuse kaudu. Ühe näitena võib tuua ASP kasutamise, mille puhul kõikide kasutajatele tagatud hea side ASP serverini on normaalse töö vältimatuks eelduseks.

Sideteenuste pakkujatele on teenuse omahind olulisel määral sõltuv sellest, milliste kvaliteedigarantiidega end seotakse. Sagedane probleem ? tegeliku sidekiiruse kõikumine ajas ? võib olla tingitud sellest, et sideteenuse pakkuja magistraalvõrk on üle koormatud. Igasugune ülekoormus magustraalvõrgu olulistes lõikudes kahjustab aga korraga kõikide antud operaatori klientide sidekvaliteeti. Selleks, et oleks tagatud pidev ja kõikumisteta kvaliteetne side, peab operaator oma magistraalvõrku tegelikult lausa pooltühjana hoidma, ka kasutuskoormuse tipptundide ajal. Nimelt hakkab sidekvaliteet katastroofiliselt halvenema juba ammu enne kanali mahu täielikku ärakasutamist. Tekivad suuremad viited IP-pakettide edastamisel, nende kohalejõudmisest teavitavad vastused hakkavad hilinema või kaduma, teele pannakse korduspaketid juba saadetud infoga ning sidekanal koormatakse sisuliselt asjatu, dubleeriva infoga, kiiresti üle. Piisava koguse vaba edastusmahu hoidmine kogu magistraalvõrgu ulatuses on seega esimene eeldus kvaliteedi tagamiseks. On selge, et odavate teenuste pakkujal on raske lubada endale luksust kulutada kasutamata ressursside peale. Veel hullem, kui kõikumatut tippkvaliteeti tuleb pakkuda rahvusvahelises ulatuses ? on vähe neid operaatoreid, kes suudavad ka kalleid rahvusvahelisi sidekanaleid pooltühjadena hoida.

Nii nagu igasuguste kaupade ja teenustega, võib ka sideteenuste ostja olla üsna kindel, et konkurentsi tingimustes viitab erinev hind teenuste erinevatele omadustele. Oluline on, et iga kasutaja suudaks pakutavas orienteeruda, ning talle vajalikku leida.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing