Itaallasele meeldib olla kõige kõvem mees

Sulev Oll 27. september 2001, 00:00

Et Preatoni, kõrge enesehinnanguga juht, ei avaks suud karmiks otseütlemiseks, peavad tema alluvad olema kiire taibu, julge tegutsemise ja hea otsustusvõimega.

Portreefilmis viibutab itaallane ähvardavalt sõrme esimesi päevi tööl oleva Preatoni Panga sekretäri suunas, kes ei oska küllalt osavalt telefoni käsitseda. Siis haarab Preatoni ise telefoni, ja ei saa soovitud tegevusega samuti hakkama.

Aga talle on see lubatud, sest ta ei soovigi olla sekretär, vaid juht, padre, kapitalismi poliitilise ökonoomia õpetaja Baltimaades. Selleks on tal ka võimeid, kinnitavad tema Eesti töötajad.

?Tihti on ta oma terava mõistuse tõttu mõtetega teistest ees,? väidab ASi Domina Management müügi- ja turundusjuht Sigre Tompel.

Kui alluvad/õpilased Preatonist aru ei saa, võib juht/õpetaja ka oma temperamenti näidata, sundides näiteks Leedu äripartnereid kui poisikesi enda ees seisma ja itaalia aktsendiga inglise keelt kuulama. ?Kommunist!? lendas õpetaja huulilt süüdistus aeglase taibuga postsovjetliku kapitalismiõpilase poole.

Preatoni Panga sekretäri Kristi Soone sõnutsi on Preatoni karmivõitu ütlemised tingitud tema loomupärasest otsekohesusest. ?Olin sellest juba tööle tulles teadlik,? räägib ta. ?Aga olenemata eelhäälestusest on selline otsekohesus esialgu ehmatav ja siinses kultuuris harjumatu.?

Soonet pole Preatoni otseütlemised siiski nutma pannud. ?Mulle isegi meeldib selline kiire, karmina tunduv tagasiside,? sõnab ta. ?Ta teeb niiviisi asja selgeks ja ei meenutada seda enam kunagi.?

Kristiine kaubanduskeskust haldava ASi Nurmelin juhatuse esimehe Allan Remmelkoore sõnul võib Preatoni ärritusehetkedel tõesti paisata ka inetusi, kuid tegelikult ta nii ei mõtle.

?Siin on pisut lõunamaa stiili,? räägib Remmelkoor. ?Kui sakslane või rootslane sellisel moel suhtleks, oleks ta tõenäoliselt valmis sind südames tapma ja kohtutee oleks kindel.?

Sigre Tompeli sõnul hindab Preatoni alluvates ausust, konkreetsust, professionaalsust, otsustusvõimet, julgust katsetada uut. Tompeli ülemus, Domina Managementi juhatuse esimees Aare Jaanus lisab neile korrektsuse, innovatiivsuse, kiire analüüsiva mõtlemise.

Võib-olla polnud Preatonit portreteerivas filmis ?Volli, sempre volli? piinlikku olukorda pandud leedulased tõesti piisavalt kiired mõtlema ja tegutsema? Või polnud neil piisavalt huumorisoont, mida juht Preatoni samuti hindab?

?Ma võin su ära süüa?, ?Ma võin su ära müüa? on laused, mis kui Preatoni eesti keele õpingute tulemus ajakirja Kroonika veergudele jõudsid. Paraku pole kõigil naljasoont nende lausete tõlgendamiseks, seda enam, et Preatoni kunagine alluv, Pro Kapitali endine juhatuse liige Ilona Saari on juba ?söödud ja müüdud?.

Nüüdseks on kõrvale lükatud ka suhtekorraldusfirma KPMS & Partner koos Margus Metsaga, kes hoolitses aastaid Pro Kapitali ja Ernesto Preatoni avalike suhete eest.

Inimesele, kes teab, kui kõrgelt hindab Preatoni oma inimestetundmise võimet, võivad viimatinimetatud tõsiasjad hämmeldust tekitada. Kuidas sai inimesetundmise meister võtta tööle alluva, kelle kodu külastavad hiljem läbiotsijad ja narkokoerad?

Ning kui tõsine oli Saari väide, et Preatoni teda lausa tappa ähvardas? Kui viimane peaks tõsi olema, lisaks asjale värvi alluvate kinnitus, et siiamaani on Preatoni olnud aus mees, tehes seda, mida on kord lubanud.

Laialt levinud arusaamise, et Preatoni hülgas Saari lihtsalt ärihuvide tõttu, jätavad Sigre Tompel ja Aare Jaanus kohe kõrvale. ?Mina küll ei tea, et Preatoni oleks alluvaid ära kasutanud ja hiljem hüljanud,? räägib Tompel.

Ülbeks rikkas, kes alluvatele koha kätte näitab, ei pea tema firmade töötajad Preatonit samuti. ?Pigem annab ta mõista seda, et on ka ise olnud noorena vaene, ja kui alluvad pingutavad, võivad samuti sellisele tasemele jõuda,? räägib Tompel.

Preatoni juriidilise nõustaja Aivar Pihlaku sõnul on Preatoni ärieetika niisugune, et enamikul Eesti suurärimeestest on põhjust tema käest selles osas nõu küsida. ?Preatoni sõna maksab ? see on omadus, mis Eestis on tähendust kaotamas,? sõnab ta. ?Preatoni pole tahtnud olla Soros, vaid on liikunud edasi oma strateegia kohaselt, olles seejuures väga edukas.?

Preatoni on küllalt pikalt ette planeeriv ja pigem ise mõtlev strateeg, kelle otsused rajanevad maailma eri piirkondades saadud ärikogemusel. Samas pole Preatoni filosoof, vaid üdini pragmaatiline ettevõtja, kes usub sellesse, mida teeb. Tehtud vigu tunnistab ta avalikult ja see on asi, mida siinsel äril on temalt õppida. Ettevõtjana on ta tüüpiline kapitalist.

Preatoni on valinud enda ümber meeskonna, kes usub ühisesse ettevõtmisesse. Samas on kõik siinsed Preatoniga seotud struktuurid aasta-aastalt iseseisvunud. Üldjuhul suhtleb ta allkontsernide juhtidega, sest aeg, mida ta jagab Eesti, Läti, Leedu, Venemaa, Egiptuse ja Itaalia vahel, ei võimalda lihtsalt kõigiga suhelda.

Eestis tegutsemise ajal on kõik tema ärieetika näited olnud avalikkusele teada, ma näen nendes protsessides ainult võitjaid. Võlgu ei ole ta kellelegi.

Maski Preatoni ei kanna, on jäänud ausaks inimeseks, kes ütleb, mida ühest või teisest teemast arvab.

Preatoni on väga isemõtlev, põhiliselt oma kogemustele toetuv. Samas arvestab ta väikese ringi sõprade ja abiliste arvamusega. Tehtud otsuseid ta peaaegu ümber ei vaata, põhjendades seda väitega, et vale otsuse tegemine on aja ebaratsionaalne kasutamine. Preatoni otsused kuuluvad täitmisele. Talle on võimalik küll vastu vaielda, kuid see peab olema väga hästi argumenteeritud ja veenvalt esitatud.

Kindlasti pole Preatoni aga külm ja kõrk napisõnaline direktor. Ta on emotsionaalne partner, kellega ei ole igav, kellel on töötajate tarvis sageli mingi lõbus fraas või tervitus.

Samas peab Preatoni juuresolekul alati olema tähelepanelik ja terane. Näiteks ei teata ta vahel kontorisse, et ta on Eestis, ja saabub hommikul ootamatult, kõnnib kõik toad läbi ja esitab mingi kiire provotseeriva küsimuse.

Kõik, mis alluv talle esitab või ütleb, peab olema konkreetne ja lõplik, mitte kõhklev ja arutav. Tingivat kõneviisi ta ei talu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing