Kiire kõrvalpõige väikepankadesse

Peeter Raidla 27. september 2001, 00:00

Lisaks informeeritakse plaanist laiendada Krediidipanga aktsiakapitali, mille tulemusena peab Preatoni ja tema Itaalia partnerpanga, Banca Agricola Mantovana kätte minema 70 protsenti Krediidipangast.

Niisama ootamatult nagu tuli uudis osaluse ostmisest, kinnitati kuu aega hiljem, et Krediidipanga aktsiaid Preatonile siiski ei müüda.

Ehkki Otsason põhjendas seda sellega, et pooled ei jõudnud tehingu kõigis detailides kokkuleppele, kinnitas Eesti Pank, et Krediidipank ei olnudki sellesisulist taotlust neile esitanud.

Juulis 1998 käib Preatoni esmakordselt välja idee asutada Eestis oma uus pank, et siis selle kaudu kinnisvaralaene vahendada. Mõned nädalad hiljem lubab ta tuua Itaaliast Eestisse 120 miljoni krooni suuruse laenuliini intressiga 6?7 protsenti, mida saavad kasutada üksnes Pro Kapitali kliendid. Inimesteni jõudvat see laen küll 10?11protsendise intressiga.

Veel kuu aega hiljem, septembris 1998 teatab EVEA Pank ootamatult, et Preatoni oli saatnud neile ametliku ettepaneku 12,5 miljoni uue aktsia ostmiseks nimiväärtusega ehk siis 10 krooniga aktsia kohta. See oleks tähendanud 60 protsendi minekut Preatoni kätte.

Rahapuuduses vaevleva EVEA Panga juhatus kiitis Preatoni ettepaneku heaks ja kutsus 3. oktoobriks kokku aktsionäride erakorralise koosoleku. Ent seegi tehing jäi pooleli ja põhjuseid on mitu.

Esiteks, äraootavale seisukohale jäi EVEA Panga 33 protsendi aktsiate omanik ERA Pank, mille omanik Andres Bergmann jäi ootama Preatoniga kohtumist, mida aga ei toimunudki.

Teine ja märksa olulisem põhjus oli selles, et kolm päeva enne aktsionäride koosolekut tühistas Eesti Pank EVEA Panga tegevuslitsentsi, kuna viimase omavahendid ei küündinud nõutud miinimumini. Seal oli muidki puudusi, mis viisid pankrotiseisuni, näiteks polnud keskpank rahul Venemaa võlakirjade kajastamisega EVEA Panga bilansis.

EVEA Panga järel kuulutas keskpank välja ka ERA Panga moratooriumi.

Lisaks pankadele tunneb Ernesto Preatoni korraks huvi ka Kiviteri tootmise vastu ning tema ihujurist Aivar Pihlak käib maad kuulamas Balti Laevaremonditehases Fjodor Bermani jutul, kes võitleb magusa maatüki pärast endise Meretehase territooriumil.

Preatoni jõuab veel ka Võru Juustu nõukogusse, kuna oli vahendanud selle toomise müüki Itaalia firmale Saviole S.p.A.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing