Inge Rumessen • 26. september 2001 kell 11:21

Majandusaasta aruandega hilinemisel on trahv kuni 10 000 kr

Kui maksuametile on jäetud majandusaasta aruanne tähtaegselt esitamata, siis võib maksuamet äriühingule teha trahvi kuni 10 000 kr.

IMG konsultant juristi Ranno Tingase sõnul võib maksuamet lisaks karistada haldusõiguserikkumiste seadustiku § 141 lg 9 kohaselt äriühingu juhatuse liikmeid kuni 300 päevapalga suuruse trahviga (15 900 kr). ?Põhimõtteliselt on võimalik äriühingu juhatuse liikmeid karistada ka kriminaalkoodeksi alusel, kuid selle tõenäosus on üliväike.?

Äriregistrile majandusaasta aruande esitamata jätmise eest võib trahvida äriühingut ning kõiki äriühingu juhatuse liikmeid kuni 400 päevapalga suuruse trahviga (21 200 kr). Kui osaühing, aktsiaselts või tulundusühistu ei ole äriregistrile esitanud kuue kuu jooksul seaduses sätestatud tähtaja möödumisest nõutavat majandusaasta aruannet, tehakse äriühingule registrist kustutamise hoiatus ning avaldatakse teade Ametlikes Teadaannetes. Kui nimetatud hoiatuse tegemisest nelja kuu jooksul ei esita äriühing nõutavat majandusaasta aruannet, kustutakse äriühing äriregistrist.

?Seega ei ole majandusaasta aruande esitamata jätmine naljaasi, vaid võib tuua äriühingule ja selle juhtidele kaasa tõsiseid sanktsioone. Loodetavasti esimesel korral nii karmilt karistama ei hakata, kuigi on teada, et maksuamet on trahvinud ettevõtjaid ja juhatajaid majandusaasta aruande esitamata jätmise eest. Trahvide puhul tuleb arvestada, et äriühing peab tasuma trahvilt tulumaksu 26/74, kui ettevõtlusega mitteseotud kulult.?

Hetkel kuum