Oma panga loomine

Peeter Raidla 27. september 2001, 00:00

Uue panga tegevussuunaks saab investeerimispangandus, deposiitide kogumisest ja laiast laenutegevusest pole uus pank huvitatud.

Preatoni kavatseb algselt enda kätte jätta 51 protsenti panga aktsiatest. Asutamislepingus oligi kaks omanikku ? 51 protsendiga Preatoni ise ja 49 protsendiga F.V.T. Financial VIP Tourism Ltd ehk sama firma, kelle eelistamine seniste aktsionäridega võrreldes sai osaliselt saatuslikuks Pro Kapitali börsistaatusele augustis 2001. Firma esindaja oli loomulikult Aivar Pihlak.

Juunis 1999 muudetud asutamislepingus on uuel pangal üks omanik ? Ernesto Preatoni. Keskpank pole seda küll kinnitanud, kuid väidetavalt oli F.V.T. Financiali eemalejäämise põhjus suutmatus tõestada legaalsest tegevusest laekunud kümneid miljoneid.

Kõigest hoolimata algas panga loomine aktiivselt. Juhatajaks tuleb Ott Karolin, senine Ühispanga asepresident, kelle hoole all olid suurklientide laenud, sealhulgas Preatoni omad.

Uue krediidiasutuse nimeks saabki Preatoni Pank, mille aktsiakapital on 100 miljonit krooni. Septembris 1999 annab Eesti Pank pärast pikka kõhklust ja kontrolli ka tegevusloa.

Preatoni Panga pidulikule avamisele saabus nii poliitikuid kui äritegelasi. Tähelepanu nautles näiteks hiljutine presidendikandidaat Andres Tarand. Keda aga polnud, see oli Eesti Panga president Vahur Kraft.

Märkimisväärne on aga uue panga nõukogu: ekspeaminister Tiit Vähi, suurettevõtete assotsiatsiooni tegevjuht Jaak Saarniit, Giuseppe Lusuardi ning mõistagi ka Preatoni ja Pihlak.

Läinud aastal oli pangal küll kõigest ligi 50 laenuklienti, ent sellele vaatamata jõudis Eesti Pank teha ettekirjutuse just laenudega seoses. Kümnendik laene oli nimelt antud oma töötajaile.

Samuti on Pro Kapitali suhtes üles kerkinud kahtlustega seoses suurenenud hetkel pangainspektsiooni huvi Preatoni Panga suhtes.

Aga nagu Preatoni ise on kinnitanud, ei ajagi nad taga klientide rohkust, peaasi, et nad rahakad on.

___________________________________

Preatoni Pank täna

bilanss*....272,5 mln kr
kasum**.......3,2 mln kr
klientide arv 1000
*Seisuga 31.08.01
** 01.01?09.01
Allikas: Preatoni Pank

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:09
Otsi:

Ava täpsem otsing