Preatoni ?il gioco e?finito

Inno Tähismaa 27. september 2001, 00:00

Neli aastat tagasi ütles ta Äripäevale antud intervjuus, et lahkus Itaaliast seal tegutseva maffia ja majandusliku allakäigu eest. Siis hoiatas ta Eestit nii Itaalia kui Euroopa Liidu halva mõju eest.

?Seal ei ole midagi muud ees ootamas kui massiline tööpuudus, majanduslik dekadents, tööstuslik saastatus ja põllumajanduse allakäik,? väitis ta, lisades, et Itaaliat juhivad poliitikud, katoliku kirik ja mõned perekonnad.

Nüüd on Preatoni ise Eestis poliitikute toetaja ja loodab raskel hetkel neilt vastuteeneid.

Tema ärist on saanud perekond, mille mõju ulatub Toompeale, Stenbocki majja ja Estonia puiesteele. Poliitikud ja kõrged riigiametnikud omakorda on oodatud külalised Preatoni ettevõtete üritustel ja pidudel Preatoni Uue tänava korteris, kuhu kutsutud väljakutsuvalt riietatud tütarlapsed kannavad rinnas nimesilte.

Preatonit hästi tundvate inimeste väitel kordus temaga Eestis sama stsenaarium mis Itaalias. Varem lihtsalt teati tema kohta Eestis liiga vähe.

Itaalias on Preatoni tegemised hästi teada, vähemasti finantsringkondades. Kuus aastat tagasi alustas Itaalia väärtpaberiinspektsioon Consob tuntuima Preatoni investeerimisfirma Parin Sim S.p.A. uurimist, tuvastades keelatud tehinguid perioodil 1993?1995, mispeale oli Preatoni sunnitud oma firma likvideerima.

Selle tagajärjel kaotasid oma raha ligi 20 miljoni krooni ulatuses sadakond väikeinvestorit, kellest vähesed on asunud oma huve kaitsma. Suur osa neist ei taha seda teha põhjusel, et usaldades raha Preatoni kätte, hoidsid nad kõrvale maksude maksmisest.

Info, mis Itaalias avalik, on Eestis kuulutatud riigisaladuseks. Kinnitamata andmetel ei andnud Eesti Pank kaks aastat tagasi Preatonile panga asutamiseks luba just põhjusel, et kaitsepolitseil oli infot Preatoni tegevuse kohta Itaalias. Seal on asja uurimas käinud ka väärtpaberiinspektsioon.

Siis aga sekkus tollane siseminister Jüri Mõis, kes nõudis kaitsepolitseist välja dokumendi, milles asutuse juht Jüri Pihl kinnitas oma allkirjaga, et Kapol pole tõendeid Preatoni ebaseadusliku tegevuse kohta. Pärast vintsutusi Eestis üritas Preatoni osta Ühispangalt Saules Pankat Lätis, ent kuna ta vajalikke dokumente keskpangale ei esitanud, ei liikunud asjad kavatsusest kaugemale.

Itaalia asjaajamist iseloomustab uurimise aeglus. Kui Consob edastas politseiuurijatele 40-leheküljelise kokkuvõtte Preatoni kohta 1995. aasta sügisel, siis asi jõuab kohtusse alles nüüd, 19. novembril.

Selle aja jooksul on kohtu kaudu üritanud oma raha tagasi saada vaid Itaalias tuntud rahamees Giorgio Pellizolli, kelle äristiili ja mõjujõudu võrreldakse Preatoni omaga.

Suurem osa Itaalia investeerimisfirmale Parin Sim raha usaldanud väikeinvestoreid ei näe oma huvide kaitsmisel mingit mõtet. Veel vähem on nad huvitatud seda tegema avalikult.

Itaalias pole kombeks oma äriasju suure kella külge panna. Väikeinvestoreid esindav Milano advokaat Carlo Cadenazzio ei soovi Itaaliat külastanud Äripäeva ajakirjanikule anda kommentaare enne kohtuistungit. Niisamuti eelistavad avalikkuse ees varju jääda Pro Kapitali itaallastest väikeaktsionärid.

Kinnitamata andmetel tegutses Preatoni Itaalias samamoodi nagu Eestis: väike grupp investoreid teenis koos Preatoni endaga prisket kasumit, suur osa väikeinvestoreid jäi aga loodetud tulust ilma.

Preatoni stiil on peita raha liikumine lugematu hulga Liechtensteinis, ?veitsis, Hollandi Antillidel, Hongkongis või USAs registreeritud firmade taha. Sealt on jälgi raske otsida nii uurijatel, ajakirjanikel kui ka väikeinvestoreil.

Teadaolevalt pole ükski kahjukannataja seni Preatonilt sentigi kätte saanud. Uurijad ja ajakirjanikud mõistatavad, kus on raha.

Preatoni ja tema äripartneritega mitmel korral kohut käinud mõjuka Saksa ajakirja Stern reporter Paolo Fusi näeb niite itaallaste lemmik-maksuparadiisis Liechtensteinis, täpsemalt pealinnas Vaduzis. Seal on registreeritud enamik Preatoniga seotud firmasid, sealhulgas Telom Aktiengesellschaft (AG), Peak Mount Corporation AG ja JAMA International AG, kellele kokku kuulub 55 Pro Kapital Grupist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing