Tulevikustsenaarium paistab heledates toonides

27. september 2001, 00:00

Vaatamata maailmas pingestunud olukorrale on Äripäev järgmise aasta majandusarengu suhtes optimistlik. Arvame, et oskusliku tegevusega suudavad Eesti ettevõtjad ka maailmamajanduse keerulisemates olukordades oma turuosa suurendada. Tähtis on teha selgeks oma ettevõtte ja Eesti riigi tugevad küljed ning need maksimaalselt ära kasutada.

Maailmas valitsev ebakindlus viitab sellele, et järgmise aasta prognoose tehes peab arvestama ka negatiivsete arengutega.

Igapäevategevuses ei maksa aga lähtuda negatiivsetest ootustest. Nii nagu kiire majanduskasvu ajal ei võida kiirest arengust kõik ettevõtjad, on ka majandussurutise tingimustes kindlasti neid, kes suudavad ujuda vastuvoolu ja säilitavad vaatamata turu madalseisule kiire kasvutempo.

Sama rõhutas eilsel konverentsil Tartu Õlletehase juhatuse esimees Tarmo Noop, kes ütles, et nende eelarve koostamise üks põhitegur on see, et käibe ja kasumi pool on pideva tõusuga. ?Edukad olete te ainult siis, kui teil on gaasipedaal põhjas,? ütles Noop.

Õigus on neil, kes väidavad, et USA majandust vaevasid probleemid juba enne Maailma Kaubanduskeskuse kokkuvarisemist. Mitmed analüütikud on avaldanud arvamust, et terrorirünnak tabas Ameerika Ühendriikide majandust väga ebasobival ajal ja ainult süvendab USA majanduses valitsevaid probleeme. Tegelikult võivad aga terrorirünnaku tagajärgede likvideerimine ja finantskriisi vältimiseks astutavad sammud hoopis Ühendriikide majanduse taas tõusule aidata.

Ühendriigid on asunud kulutama suuri summasid katastroofi tagajärgede likvideerimiseks. President Bushi käsutusse anti 40 miljardit dollarit, samuti lubatakse toetada neid sektoreid, mis terroriaktide tõttu kõige rohkem kannatada said.

Maailma juhtivad riigid on asunud tegema laialdast koostööd, mille eesmärk on süstida ettevõtjatesse ja tarbijatesse optimismi, et vältida ülemaailmset finantskriisi. Keskpangad on võtnud kasutusele reservid, suurendanud rahapakkumist ja alandanud intressitasemeid.

Kõik need sammud avaldavad positiivset mõju ka Eesti ettevõtetele ja peaksid hoogustama investeerimist, sest laenuraha muutub odavamaks. Samuti peaksid need sammud toetama Eesti sisemaist tarbimist.

Selle aasta arengud näitavad, et maailmamajanduse kasvutempo pidurdumine on Eestis löönud eeskätt allhanget tegevaid firmasid ja sektoreid. Vaatamata välismajanduskeskkonna halvenemisele on ekspordile suunatud traditsioonilised tööstusharud püsinud tugevana. Samuti on käesoleval aastal kasvanud kiiresti keskmine palk ning välisinvesteeringute maht. Need numbrid annavad põhjust optimismiks.

Ühe suurema ohuallikana nähakse järgmisel aastal just allhanke vähenemist. Allhanke osa moodustab umbes 40 meie otseekspordist. Peamised allhanke tellijad on Soome ja Rootsi ning Skandinaavia riikide kaudu mõjutab Ühendriikide majanduses toimuv ka Eestit. Kui allhankijate probleemid jätkuvad ka järgmisel aastal, suurendab see Eestis tööpuudust, pidurdab palga kasvu ja sisemaist tarbimist.

Teisalt võivad praegune pinev olukord ja Ühendriikide kavandatavad vastuaktsioonid allhanget tegevatele firmadele isegi positiivselt mõjuda. Ebakindluse suurenemine Aasias võib sundida ettevõtjaid otsima endale alternatiivseid allhankijaid. Samuti võib välisinvestoritel tekkida huvi tootmine rahulikumasse piirkonda üle tuua. Selliseks piirkonnaks sobib kindlasti ka Eesti.

Kreenholmi juhi Meelis Virkebau kinnitusel on Euroopa Liidu ettevõtjad hakanud otsima endale uusi võimalikke hanketurge, mis suudaksid asendada Afganistaniga piirnevate riikide eksporti. See annab uue ?ansi Eesti ettevõtjatele, kes pärast Vene finantskriisi edukalt Euroopa turule ümber orienteerusid.

Äripäev usub, et järgmisel aastal suudavad Eesti ettevõtted oma ekspordimahtu suurendada.

Kui peab paika Rahvusvahelise Valuutafondi ennustus, et USA majandus kosub juba selle aasta lõpuks, siis tõenäoliselt suurem osa Eesti ettevõtteid järgmisel aastal mingeid tõsiseid tagasilööke ei koge. Seetõttu on õigem püstitada järgmiseks aastaks kõrged eesmärgid ja suhtuda arengutesse positiivselt. Kui optimistlikud stsenaariumid ei lähe täide, alles siis tasub kõrgemad eesmärgid üle vaadata.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing