Võitlus eesti ajakirjandusega

Peeter Raidla 27. september 2001, 00:00

Tabloidis Õhtuleht ilmus juunis 1999 lugu kellestki nimetust itaallasest, kes lävivat Tallinna allilmaga.

Kui Ernesto Preatoni esitas sellele vastuseks 3 miljoni kroonise hagiavalduse oma au ja väärikuse kaitseks, makstes hoobilt ära nõutud 90 000 krooni riigilõivu, avaldas Õhtuleht aprillis 2000 kahetsust, et oli umbmäärase sõnastusega ?tekitanud ebameeldivusi Eesti majandusse kümneid miljoneid kroone investeerinud ärimehele?. Sellega tüli lahenes.

Märksa suurem kahjunõue tuli kõneks siis, kui Sõnumileht kavatses veebruaris 2000 avaldada itaalia ajakirjaniku Paolo Fusi tõlkeloo ?Vanadele kaamelitele puhkepaika pole?.

Enne loo avaldamist saadeti see Preatonit esindanud PR-firmale KPMS Partnerid ja paluti kommentaare. Vastus oli ühene: Fusi artikli tõlget pole soovitav avaldada. Fusi on juba Preatoni laimamise eest ?veitsis süüdi mõistetud ja ka trahvitud.

Järgnes Aivar Pihlaku otsene ähvardus: kui artikkel avaldatakse, ootab lehte 1 miljoni dollari suurune hagi.

Kui Sõnumileht loobus artikli tõlke avaldamisest, siis Eesti Ekspress tegi seda siiski, tõsi, kärbetega ning omapoolse leebe kommentaariga. Ometi lubas Preatoni nädalalehe kohtusse kaevata. Pärast Preatoni seisukohtade avaldamist samas mahus ja Avaliku Sõna Nõukogu seisukohta, et Eesti Ekspress ei olnud Fusi artikli avaldamisega rikkunud head ajakirjandustava, vaibus seegi vaidlus.

Juuli keskel algas artikliseeria Äripäevas ? esmalt hoiatusega, et Preatoni lai haare võib saada tagasilöögi, ja viitega Pro Kapitali aktsionäride tüssamisele, siis kahtlustega maksupettuses.

Kui kõigepealt lõpetas börsi noteerimiskomisjon Pro Kapitali aktsiate noteerimise, siis sellele järgnesid maksuamet ja politsei uurimise algatamisega, samuti tihendas pangainspektsioon järelevalvet Preatoni Panga üle.

Preatonit ennast on aga otsesed süüdistused rahapesus suhteliselt külmaks jätnud. Ta on vaid vastanud I?m very busy ning pannud telefonitoru hargile.

Äripäeval ei õnnestunud mehelt intervjuud saada ka selle erilehe koostamise jaoks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing