Õppelaenuintress võib järsult suureneda

27. september 2001, 15:05

Pangad võivad järgmisest sügisest hakata õppelaenu võtjatelt küsima kuni 10-protsendilist intressi, sest riik ei maksa uue õppetoetuste süsteemi rakendumise järel enam intressivahet kinni, kirjutab EPL Online.

Kui praegu maksavad tudengid õppelaenu pealt intressi viis protsenti ja riik tagab ülejäänud viis protsenti, siis riigi tagatise kadumine tähendab üliõpilase jaoks järsku intressimäära kasvamist.

?Kui arvestada, et pangad maksavad üheaastase tähtajalise deposiidi eest viis protsenti intressi, siis tudengite hulk on riskantsem ja ma arvan, et tudengid saavad intresside suurendamise vajadusest aru,? ütles Eesti Ühispanga eralaenude arendusjuht Triin Messimas Eesti Päevaleht Online?ile.

Messimase sõnul on pangaesindajad omavahel arutanud, et intressimäära võiks ka diferentseerida lähtuvalt koolide või erialade edukusest. ?Me oleme riigile teinud ettepaneku, et õpingute ajal hakkaksid inimesed laenu pealt intresse maksma ? siis need ei kujuks. Teine ettepanek puudutas garateerimist. Kui riik ei garanteeri, siis peaksid pangad väga hästi teadma õpilase krediidivõimet,? ütles Messimas.

Praegu on arutatud õppelaenu intresside vähendamist edukamate kõrgkoolide tudengitel, vähem perspektiivikate koolide üliõpilased peaksid seega maksma rohkem. ?Aga see on lihtsalt idee tasandil, võimalik, et intressid hakkavad erinema hoopis erialati,? ütles Messimas.

Hansapank Eesti suhtekorralduse spetsialisti Kristiina Tambergi sõnul pole intresside muudatusest veel võimalik rääkida. ?Milliseks kujuneb õppelaenu intressimäär, sõltub sellest, millise riskitasemega see laen panga jaoks olema saab. Siin on oluline osa riigi ja pankade vaheliste läbirääkimiste tulemustel,? ütles Tamberg.

Tambergi osutas, et peale riikliku õppelaenu pakub Hansapank ka praegu alternatiivi - hariduslaenu, millel ei ole riigi garantiid ja mida saab võtta kuni 50 000 krooni. Hariduslaenu intressimäär jääb olenevalt laenu tagatisest vahemikku 8,6-14 %.

Haridusministeeriumi suhtekorraldustalituse juhataja Marja Kuuse sõnul on õppelaenu intresside diferentseerimine uus info. ?Ministeerium ei ole praegu pidanud läbirääkimisi pankadega,? ütles Kuusk.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing