Hinnalangus meelitab USA aktsiaid ostma

Kaja Koovit 28. september 2001, 00:00

?Investorite huvi odavnenud USA aktsiate vastu on kasvanud ja kauplemisaktiivsus suurenenud,? kinnitas Kristjan Lepik investeerimispangast Lõhmus, Haavel & Viisemann (LHV). ?Paljud investorid, kes raha vahepeal välja võtsid, on jälle tagasi tulnud,? lisas ta.

?Neid kliente on palju, kes on valmis ja ootavad, et hinnad veel ühe jõnksu allapoole tuleksid, et siis USA aktsiaid osta,? lausus Hansabank Marketsi aktsiaturgude osakonna juhataja Lauri Lind.

?Kui vaatan terrorirünnakule järgnenud liikumisi, siis tundub, et pikaajalise investori jaoks on ajad huvitavad,? ütles juba varem Ühendriikide aktsiaturule investeerinud Hansapanga üks asutajatest ja nüüdne LHV nõukogu esimees Rain Lõhmus.

Lõhmus tunnistas, et on vähehaaval uusi aktsiaid ostnud, kuid investeeringud on seni olnud väga väikesed. ?Üritan enda jaoks selgeks mõelda, milliseid sektoreid ja ettevõtteid võtta,? lausus ta.

Erinevalt varasemast, mil USA aktsiatesse paigutati raha vaid väga lühiajaliselt, on siinsed investorid hakanud üha sagedamini ka pikaajalisemaid investeeringuid tegema.

Lepiku sõnul on põhjuseks turu suur kõikuvus, mistõttu kõige madalamaid hinnatasemeid on väga raske tabada ja mõistlikum on oma raha pikemaks ajaks paigutada.

Linnu sõnul investeeritakse pikemaajaliselt ka seetõttu, et on aru saadud, et kiiret ja järsku tõusu pole mõtet oodata.

Lepiku sõnul on eestlaste lemmikaktsiateks endiselt tehnoloogiaaktsiad. Nende hinnad on kõvasti langenud ning riskialtid investorid loodavad sellest kasu lõigata.

Erinevalt varasemast ajast on Lepiku sõnul hakatud ostma suuremate ja tuntumate nimedega ettevõtteid, nagu Cisco, Microsoft, Sun, Oracle.

Kawe Kapitali portfellihalduri Kristjan Hänni sõnul valitseb meie investoreid tõsine oht, sest varasemaid hinnatasemeid arvestades kiputakse valdavalt raha paigutama nendesse aktsiatesse, mille hind on kõige enam kukkunud, lootuses, et hinnad varasematele kõrgetele tasemetele tagasi liiguvad.

?Ainuke õnnetus on, et aktsiad ise ei kipu oma varasemaid hinnatasemeid mäletama,? lausus Hänni.

Lõhmus möönis, et kõige rohkem langenud tehnoloogiasektor on ohtlik, sest tavaliselt kiputakse kogu raha sinna paigutama. Samas ei pruugi tehnoloogiasektor loodetud kiirusega ja loodetud määral taastuda.

Algajatel investoritel soovitas Lõhmus raha paigutada S&P 500 indeksi osakusse, sest see ei koosne ainult tehnoloogiasektorist, kuid sisaldab seda viiendiku ulatuses ning riskid on hajutatud. Indeksi ettevõtted võivad Lõhmuse sõnul tänavusi, 1996. aasta tasemele langenud tulemusi vaadates tunduda küll suhteliselt kallid, aga pikemas perspektiivis peaks asi paranema.

Pessimistlikumate analüütikute hinnangul on USA aktsiad vaatamata vahepealsele hinnalangusele endiselt ülehinnatud. Aktsiainvesteeringute pooldajad on seni väitnud, et aktsiainvesteeringud on võlakirjainvesteeringutest kindlalt paremad ja aktsiaturg annab pikaajaliselt keskmise tootluse 12 protsenti aastas. Viimaste uuringute kohaselt hakkab see tulusus vähehaaval hajuma ning 20 aasta keskmiseks tootluseks aktsiaturgudel pakutakse 9 protsenti.

Hänni sõnul hakkab indeksiinvesteeringute tulusus seetõttu kaduma ning kõrgema tulu teenimiseks tuleks taas hakata tegelema erinevate aktsiate valikuga (stock picking).

Lõhmus sõnas, et investeerib ise küll valdavalt konkreetsetesse aktsiatesse ja fondide kaudu on raha paigutanud väljapoole tehnoloogiasektorit, kuid ei soostunud nimetama, millistesse ettevõtetesse ta praegu raha paigutaks.

?Üritan endale veel lemmikuid leida,? lausus Lõhmus.

Lõhmus lisas, et ei taha konkreetseid soovitusi anda, sest ise ostaks ta ehk kümmekonna ettevõtte aktsiaid. Kui ta soovitusi jagades nende ettevõtete nimed avaldaks, ostaks inimesed neist tõenäoliselt ainult 2?3 ja riskid jääksid hajutamata, põhjendas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:54

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing