Ülo Toomsalu • 28. september 2001 kell 6:50

Eesti Energia kaotas vara väärtusest neljandiku

Ettevõtte varade allahindluse tõttu vähenes Eesti Energia varade väärtus aastaga 4,5 miljardi krooni ehk neljandiku võrra, mis vähendab ka hinnatõususurvet elektrile, kirjutab Postimees.

Eesti Energia varade allahindamise peamiseks põhjuseks on muutunud raamatupidamisstandardid, mis erinevad oluliselt 1998. aastal ASi Eesti Energia loomisel kasutatud varade hindamise metoodikast. Tollal hinnati Eesti Energia varad kahelt miljardilt kroonilt ümber 16 miljardini põhjusel, et nii palju maksis ettevõtte varade taastamine.

?Energiaturu inspektsioon ei ole kolme aasta jooksul kooskõlastanud elektritariife, mis tagaks nii suurtele varadele mõistliku tootluse, ning seetõttu tuli varad vastavalt oodatavatele rahavoogudele alla hinnata,? selgitas Eesti Energia finantsdirektor Sandor Liive.

?Sisuliselt on tegemist tehtega paberil ehk ettevõtte majandustegevus tõi vaid 91 miljonit krooni kahjumit. Varade allahindlus pidurdab ka tulevikus survet elektri hinna tõusuks, sest nüüd peab väiksemale hulgale varadele saama mõistliku tootluse.?

Eesti Energia varade allahindlusest läks 2,2 miljardit krooni jaotusvõrkude arvele, üks miljard põhivõrgule ning miljard Narva elektrijaamadele ja Eesti Põlevkivile.

Kahjumist 208 miljonit krooni läks vältimatute ühekordsete keskkonnakaitseliste kohustuste katteks. Keskkonnamaksude tõusu tõttu maksis grupp 59 miljonit krooni rohkem keskkonnatasusid, võrreldes aasta varasemaga ehk kokku 125 miljonit krooni. Eesti Põlevkivi andis grupi arvestuses 40 miljonit krooni kasumit.

?Varade selline ümberhindamine on mõistlik teguviis, sest nii saab näidata reaalse vara kohta teenitavat kasumit. Vaadates ettevõtte rahavooge, on Eesti Energial läinud hästi,? kommenteeris Ühispanga analüütik Sven Kunsing.

Hetkel kuum