Baltimaade suurim IT-firma tuleb ümber teha

Inno Tähismaa 01. oktoober 2001, 00:00

MicroLinki juht Allan Martinson ?okeeris eelmisel nädalal Äripäeva konverentsil Eesti ärieliiti väitega, et MicroLinki käive kasvab tuleval aastal alla 10 protsendi, võib-olla null protsenti. Samal ajal prognoositakse kogu IT-turu kasvuks vähemalt 15 protsenti.

Kuigi MicroLinki juhatuse ja nõukogu liikmed kinnitavad, et ettevõtte olukord on parem kui kunagi varem, on tegelikkus kurvem. Kui omanikud pidid kevadel firmasse 49 miljonit krooni juurde panema, et saaks tagasi maksta võetud lühiajalised laenud, siis on tõenäoline, et ettevõte vajab peagi 100 miljoni kroonist süsti. Nii suures ulatuses võlgu ootab maksmist.

Juba pikemat aega liiguvad turul jutud, et MicroLinki tütarettevõtted on müügis. Küll on räägitud Delfi, küll Kungla Dialoogi müügist. Müügi-juttu pole ümber lükanud ka ettevõtte juhid, ent seni pole ostjaid leitud. Samuti on ettevõtte juhtkond matnud maha kava noteerida ettevõtte aktsiad börsil.

IT-ala asjatundjate arvates on MicroLinki deklareeritud suur käive bluff, hõlmates peaasjalikult tütarfirmade omavahelisi tehinguid. ?See firma pole nii suur, kui numbrid näitavad,? tunnistas ASi Ordi juht Sulev Sisask. Ta ei osanud muud moodi põhjendada asjaolu, et MicroLink pole võimeline miljardikroonise käibe juures kasumit tootma. MicroLinki juhid pole selle väitega nõus, põhjendades väikest kasumit investeeringutega ettevõtete ülevõtmisse.

MicroLinkil tervikuna ei lähe enam nii hästi nagu 3-4 aastat tagasi. Hiljuti kaotasid nad Lätis kohaliku energeetikafirma hankekonkursi. Kui veel mõned aastad tagasi võis MicroLink tänu headele sidemetele uhkustada 45 miljoni kroonise serverimüügiga Ühispangale või nn e-valitsuse loomisega, mis kujutas endast konkursivälist dokumendihaldustarkvara müüki riigile, siis nüüd on olukord teine.

Muutunud turuolukorras tõmbab MicroLink tegevust kokku. Kulude kärpimise esimeseks sammuks on MicroLinki arvutite jaemüügi lõpetamine, mis tähendas 6 arvutipoe sulgemist Eestis ja Lätis. Selle tulemusel on ettevõtte töötajate arv vähenenud aasta alguse 750 töötajalt 700-le.

Ettevõtte juhatuses on toimunud muutused. Kevadel lahkusid MicroLinki Grupi juhatusest IT-gurud Antti Aasma ja Jaak Anton, kelle vahetasid välja müügimees Aivar Paalberg ja varem Supremas töötanud investeerimispankur Peter Priisalm.

Aasta tagasi ütles Martinson Eesti Ekspressis: ?Pillesaar (Helmese omanik) laseb väga täpselt. Nagu vintpüssist. Meie paneme nagu kuulipildujast. Seni on täppi läinud.? Senise strateegiaga enam täppi ei lähe. MicroLinki tegevusse pole jäänud jälgegi kaks aastat kestnud bravuurikast laienemisest, mis tähendas mitmesaja miljoni krooni suurust väljaminekut mitmekümne firma ülevõtmiseks. Tänaseks on selgunud, et kallilt ostetud ettevõtted pole võimelised kasumit genereerima.

?See nn uue majanduse aeg oli väga tulus IT-firmade müügiks, kuid mitte ostmiseks,? tunnistab firma endine juhatuse liige Jaak Anton.

Anton juhatas enne MicroLinkist lahkumist tütarettevõtet AS MicroLink Süsteemid. Pärast MicroLinki ja Astrodata ühinemist leppis ta kokku töötada ühinenud firmas ühe aasta, oli aga kolm korda kauem. Umbes kümnest inimesest koosnev SUNi toodete edasimüügiga tegelev MicroLink Süsteemid arenes kolme aastaga 100 töötajaga IT-teenuseid ja tooteid pakkuvaks know-how-ettevõtteks. ?Välja oli töötatud strateegia ja eelarve, firma tulemused ja potentsiaal olid väga head,? ütleb Anton.

MicroLink Süsteemide kasum oli möödunud suvel lõppenud majandusaastal 4,9 miljonit krooni. Seda oli küll kolmandiku võrra vähem kui varasemal aastal, aga märksa rohkem kui MicroLinki ülejäänud ettevõtetel. Nii näiteks viis Delfi MicroLinkist möödunud aastal välja 21 miljonit krooni, neelates sellega kogu kasumi, mida MicroLinki ettevõtted suutsid teenida.

Ettevõtte juht Allan Martinson tänavu juunis lõppenud majandusaasta tulemusi ei tea. Tema väitel pole aruanne veel lõpetatud ega nõukogu poolt heaks kiidetud. ?Kuna aruandes on suur osa erakorralistel liigutustel (ostetud firmade bilansside puhastamine jne), siis ei saa ma avaldada lõplikke tulemusi enne, kui need valmis on,? ütles Martinson.

Juunis lõppenud majandusaastal hindab MicroLink käibeks ligi miljard krooni, kahjum võib ulatuda 100 miljoni kroonini, kuna firma peab kandma maha suure osa teiste firmade ülevõtmiseks tehtud kulutusi, samuti nõuab raha tegevuse kokkutõmbamine. Kahjum on suur, kui arvestada ettevõtte 50 miljoni kroonist omakapitali ja ligi 300 miljoni kroonist kohustuste mahtu.

?Profit is opinion, cash is king,? (kasum on arvamus, raha on kuningas) võttis ettevõtte kreedo ühte lausesse tundmatuks jääda soovinud juhatuse liige. Seni on MicroLinkil olnud probleeme just rahavoogudega. Juunis lõppenud majandusaasta aruande järgi liikus 1999/2000. majandusaastal ettevõtte tegevuse käigus raha välja rohkem kui sisse tuli 40 miljonit krooni. Ülevõetud ettevõtetesse tehtud investeeringute peale kulus veel 124 miljonit. Seega olid rahavood tervikuna miinuses 164 miljoni krooniga, abi saadi omanikelt.

Juunis lõppenud majandusaastal olid Microlinki rahavood plussis, kinnitas Allan Martinson. Samas pole ettevõte avaldanud ühtegi jooksvat kasuminumbrit, isegi mitte hinnangut. MicroLinki ülemöödunud majandusaasta kahjuminumber tuli avalikuks pea aasta hiljem, alles tänavu kevadel. Kahjumi kõrval selgus, et ettevõttel on üleval rohkem kui 70 miljoni krooni ulatuses lühiajalisi võlgu, mis tuli kiiresti ära maksta.

MicroLinki raskused rõõmustavad konkurente. ?See on hea, et MicroLink meil ees on,? tunnistab Ordi juht Sulev Sisask. Ordi suudab 200miljonilise käibe juures tuua omanikele 7 miljonit krooni kasumit aastas. MicroLink suudaks Sisaski arvutuste järgi tuua aastas 20?30 miljonit krooni kasumit, see tähendaks 2-3 käiberentaablust olukorras, kus investorid peavad IT-ettevõtte puhul normaalseks 5. MicroLink arvutid prognoosib tulevaks aastaks 200miljonilise käibe juures 1 miljoni kasumit ehk 0,5 rentaablust. Võrdluseks, Pakterminal toob omanikele puhtalt sisse 50?60 käibest.

MicroLinki on integreeritud kokku 26 väiksemat ettevõtet. Neist suurim on 250 töötajaga Fortech Lätis, mis liideti möödunud aasta algul. Arvestatavas kasumis oli möödunud majandusaastal ainult MicroLink Süsteemid.

MicroLinki suurima investori, 26 osalusega Baltic Republics Fundi (BRF) haldava investeerimispanga Trigon juht Joakim Helenius ütles, et ettevõtet pole esialgu kavas kinni panna. Tema sõnul loodavad omanikud juhtkonnale, kes tegeleb aktiivselt tegevuse ümberkorraldamisega. ?Usume MicroLinki potentsiaali,? ütles Helenius. BRF on MicroLinki pannud ligi 100 miljonit krooni. Ligi 500kroonine aktsiahind teeb ettevõtte väärtuseks 900 miljonit krooni.

Heleniuse sõnul oli MicroLinki varasem strateegia kiiresti laieneda ja kasvada, kuna nii toimisid paljud IT-sektori ettevõtted. Praegu on aga IT-sektor dramaatiliselt kukkunud ja see peegeldub ka ettevõtte tulemustes. ?Investorite otsus raha sisse panna näitab usku, et ettevõtet on võimalik ümber pöörata,? lisas Helenius. Tema sõnul pidid omanikud ise raha sisse panema, kuna seda oli vaja kiiresti ja väljastpoolt oli seda raske leida. Tulevikus on kavas kapitali saada väljastpoolt.

Konkurendid Heleniuse optimismi ei jaga. Eesti ühe juhtiva IT-firma Abobase Systems ASi nõukogu esimees Kaido Saarma tunnistab, et MicroLink oli üles ehitatud müügiks, aga keegi ei soovinud firmat osta. Tema hinnangul ei küüni ettevõtte praegune väärtus isegi pakutud 500 miljoni kroonini, mis tähendab, et investorid on MicroLinkis kaotanud poole oma rahast.

MicroLink ujub Abobase Systemsiga võrreldes vastuvoolu. Abobase?i käibe kasv on võrreldav MicroLinkiga, erinevusena kasvatab Abobase kasumit aastaga mitu korda. Saarma ütles, et IT-äris edukas olemiseks on vaja teatud suurust. Edukad on ettevõtted, mis on kas väiksed või eriti suured, MicroLink ei kuulu kummagi liigi alla.

MicroLinki peamise probleemina tõi Saarma ta välja fookuse puudumise. Nii näiteks konkureerib MicroLinkiga edukalt pisike arvutitootja Ordi. ?See, et nad koduturul tappa saavad, näitab, et neil pole kasvustrateegiat olnud,? sõnas Saarma. Tema sõnul on MicroLinkil siiski potentsiaal olemas ja kui ettevõte peakski 100 miljonit kahjumit tooma, katavad omanikud ka selle kulu. ?On valida, kas panna 100 miljonit juurde või kaotada kogu raha,? ütles ta. Saarma peab tõenäoliseks, et MicroLink liidetakse mõne eduka firmaga.

Mõned nädalad tagasi alustas MicroLink arvutid.com kaubamärgi all agressiivset reklaamikampaaniat oma arvutimüügi toetuseks. The Red Dot Company on asunud pingutama.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing