Eratarbimine on vähenenud

Heidit Kaio 01. oktoober 2001, 00:00

Seda, et tarbimine kasvas võrreldes möödunud aasta sama ajaga ainult 1,1 protsenti, peavad analüütikud tõsiseks ohumärgiks.

Hansapanga analüütiku Maris Lauri ütlust mööda sõi tarbimise kasvu aasta alguse märgatav hinnatõus. Samuti ennustas tarbimise vähenemist eelmise aasta lõpu innukas ostumaania, ütles Suprema analüütik Veikko Maripuu.

Üldjoontes on tarbimise vähenemist mõjutanud Skandinaavia majanduse järsk jahenemine, mis pitsitab Eestit ka käesoleva aasta teisel poolel. Analüütikud ennustavad, et terve aasta lõikes jääb tarbimise kasv kiduraks.

Kuigi tänavu tarbivad inimesed vaid ühe protsendi rohkem kui mullu, on hulgi- ja jaemüük kasvanud jõulised 8,7 protsenti eelmise aastaga võrreldes.

Trigon Kapitali analüütiku Toomas Reisenbuki hinnangul ei tasu otsida juba pikemat aega tõusuhoogu näitava jaemüügi kasvu tagant eesootavat tarbimise kasvu. ?Jaemüügi numbris kajastub plahvatuslik müügipindade juurdeehitamine ja mitte tegelik tarbimine,? ütles Reisenbuk. Tema sõnul tuleb tarbimise ja jaemüügi kasvu numbrite hiigelvahe inimeste eelistusest teha üha enam sisseoste kauplustes ja mitte enam turgudel.

Logistikaettevõtte VIA3L juhatuse esimees Ago Raudsepp ütles, et kaubandustöötajana näeb ka tema turgude kärbumise arvel õitsevat jaekaubandust. Jaekaubanduse mitmendat aastat kiirelt tiksuv kasvunumber näitab Raudsepa hinnangul, et varimajanduse osakaalu on oluliselt alahinnatud.

Jaemüügile annab hoogu ka raha, mida turistid kulutavad Eesti kauplustes. Viimastel aastatel suurenenud jaemüük on Trigon Kapitali analüütiku Toomas Reisenbuki sõnul tekitanud liigseid ootusi tarbimise kasvu kohta. ?Teise kvartali number oli nagu külm du??,? ütles Reisenbuk.

Suuri kasvunumbreid näitab sisemajanduse kogutoodangu ülevaates finantsvahendus, põllumajandus ning hotelli- ja restoranimajandus. Nende majandusharude osakaal Eesti majanduses ei ole kuigi mõjukas.

Suprema analüütiku Veikko Maripuu sõnul näitavad numbrid, et pikk madalseis põllumajanduses on ületatud. Põllumajandus kasvas eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 13,6.

1990ndatel aastatel jäi põllumajanduse areng nõrgaks. Eelmisel, 2000. aastal leidis Maripuu hinnangul aset põllumajanduse stabiliseerumine. Tänavu või rääkida juba jõudsast kasvust, mida Maripuu hinnangul on näha ka tegelikus elus.

Maripuu ütlust mööda on kätte jõudnud aeg, mil Eesti liitumine Euroopa Liiduga annab põllumehele positiivsest küljest tunda. Eesti on saanud uued põllumajanduse kvoodid ja osa põllumajandust edendavatest programmidest .

Pärast eelmise aasta jõudsat ehitamist on käesoleva aasta teises kvartalis ehitusvaldkonna toodetav lisaväärtus kasvanud ainult 2,9 protsenti. Maripuu hinnangul näitab see ehitussektori kiires tempos jahtumist käesoleval aastal. Tegemist on vahetu reaktsiooniga maailmamajanduse jahenemisele.

?Tavaliselt reageerib ehitus majanduskeskkonna kõikumistele väikese hilinemisega,? ütles Maripuu. ?Seekord on reaktsioon ootamatult kiire,? märkis ta.

Maripuu hinnangul võib tänavu ehituse kasv seisma jääda ja lisandväärtuse kasvuks kujuneb aasta lõikes null protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing