Terrorirünnak röövis Gatesilt 122 miljardit

Kaja Koovit 01. oktoober 2001, 00:00

Gates sai terrorirünnakult ajakirja andmetel suurima hoobi, see kärpis juba kaheksandat aastat USA ja maailma rikkurite edetabelit juhtiva mehe varade väärtuse 46,8 miljardi dollarini (ligi 796 miljardi kroonini).

Ebaõnn ei kimbutanud muidugi ainult Bill Gatesi. 50 Ameerika tuntumat TOP 400 liiget peavad tõdema, et terrorirünnak on neilt minema pühkinud 44 miljardit dollarit ehk 748 miljardit krooni.

Kui aluseks võtta planeeritav järgmise aasta eelarve maht, on see enam kui Eesti riigi 23 aasta eelarved.

Aastaga on Gates ilma jäänud ligi 153 miljardist kroonist. Ainult aktsiahindade languse süüks seda aga panna ei saa, sest samal ajaga on Gates müünud 70 miljonit Microsofti aktsiat. Gatesile kuuluva Microsofti aktsiapaki väärtus on umbes 33 miljardit dollarit (561 miljardit krooni).

Teine suurim kaotaja on ajakirja Forbes andmetel samuti Microsofti üks asutajatest Paul Allen, kes jäi terrorirünnaku tõttu ilma 68 miljardist kroonist

Aktsiate 27. augusti sulgemishindade põhjal arvutatud tänavuses TOP 400s hõivas Paul Allen 480 miljardi krooniga kolmanda koha.

Ka Oracle?i tegevjuhil ja suuraktsionäril Lawrence Ellisonil pole põhjust rõõmustamiseks: Osama bin Ladeni jüngrid suutsid tema rahakotist lühikese ajaga minema pühkida ligi 58 miljardit krooni. Võrreldes konkurent Bill Gatesiga on tal läinud oluliselt kehvemini. Kuigi kaotatud summa on väiksem, moodustab see tema varadest suurema osa.

Ellisoni jaoks on kogu viimane aasta olnud kehvapoolne, sest võrreldes aastataguse ajaga on ta varadest järele jäänud veidi alla kolmandiku, samal ajal kui Gates kaotas vaid neljandiku varast.

Legendaarne investeerimisguru Warren Buffett võib aga seni veel suhteliselt rahulikult hingata. Kuigi terrorirünnak viis mehelt ligi 48 miljardit krooni, moodustab see vanameistri varandusest vaid veidi üle 8 protsendi.

Gatesi sõbra ja brid?ipartneri Buffetti umbusk tehnoloogiasektori ettevõtete vastu on end igati õigustanud ja ära tasunud.

Forbesi TOP 400sse kuuluvate inimeste varade koguväärtus langes alates tabeli koostamise algusest 1982 .aastal tänavu kolmandat korda ning tabeli liikmed kaotasid kokku 4,3 triljonit krooni ehk viiendiku varast.

Buffetti varade maht seevastu on aastaguse edetabeliga võrreldes toonase 476 miljardi dollari tasemelt kerkinud ligi viiendiku võrra ning eelmise aasta neljanda koha vahetas Buffett seekordses TOP 400s teise koha vastu. Terrorirünnak on tema varandust küll kahandanud, kuid see on endiselt suurem kui eelmisel aastal.

Buffetti investeerimisfirma Berkshire Hathaway raamatupidamislik väärtus kasvas eelmisel aastal enam kui S&P 500. Investeerimisfirmaportfell sisaldab valdavalt kvaliteetsete tööstusettevõtete aktsiaid.

Buffett ei ole tuleviku suhtes liiga sinisilmne. Ta möönab, et investeerimisportfellis on mõned suurepäraste äriettevõtete aktsiad, kuid enamik Berkshire Hathaway osalusi on õiglastel ja põhjendatud hinnatasemetel, mistõttu edasiliikumise võimalused on piiratud. ?Me seisame silmitsi sama probleemiga nagu enamik investoreid: aktsiate pikaajalised väljavaated on väga kaugel põnevast ja väljakutsuvast,? lausus Buffett.

Vt. ka tabelit: IT-firmade suuromanikud kaotasid enim

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing