Ehitusmaterjalide turgu kontrollivad neli suurt

Peeter Raidla 02. oktoober 2001, 00:00

Konkurendid arvavad senini, et AS Fanaal, kellele kuulub Ehitusmaailma kaupluste ja ladude kett, asutati juba algselt kavatsusega müügivõrk hiljem maha müüa. Ehkki see nii lõpuks ka läks ? mais 2000 sai Fanaali uueks omanikuks soomlaste Kesko Oy ? tundub siiski, et müügi põhjuseks oli omanike vahel tekkinud tüli.

Fanaali asutasid 1991. aastal Marek Joon, Peeter Laur ja Toomas Laur, kellel kõigil oli võrdne osalus. Alustati täiesti tühjalt kohalt.

Vaatamata sellele, et aktsiakapitali pidevalt suurendati, kuulus kuni 1998. aastani igale mehele endiselt kolmandik ettevõttest. Seda ka pärast Fanaali ja Fanaali Kaupluste ASide ühendamist, millega ettevõtte aktsiakapital kasvas juba 25,7 miljoni kroonini.

Esimesed märgid ebakõladest ilmnesid 1998. aasta kevadel, kui aktsiakapitali järjekordse kasvatamise käigus sai Marek Joon 15 000 aktsiat rohkem kui Peeter ja Toomas Laur. Samal ajal lisandusid ka uued aktsionärid ? ettevõtted tegevjuhid Taavi Suuder ja Kalev Haga.

Juulis 1999 laienes aktsionäride ring veelgi: aktsionäride arv jõudis 30ni ja aktsiakapital 40 miljoni kroonini, sellisena püsib see siiani. See oli juba otsene märk vaba raha nappusest Fanaalis, mida kinnitas ka esmakordselt kahjumiga lõppenud 1998. majandusaasta.

Sellest ajast peale Marek Joon enam aktsionäride koosolekutest osa ei võtnud. Tema osalus rändas algul osaühingule Income Holding ja sealt edasi Hansapangale.

Nagu öeldud, läksid mais 2000 Fanaali enamusaktsiad Kesko Oy kätte, kellele praeguse seisuga kuulub 98,4 protsenti aktsiatest.

Netokäibe poolest on Ehitusmaailma kaubakett endiselt suurim ehitusmaterjalide müüja, tootes nüüd juba soomlastele ka korralikku kasumit ? eelmisel aastal 7,7 miljonit krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing