Julge reklaam annab läbilöögieelise

Erko Täht 02. oktoober 2001, 00:00

Efektiivse loovtöö alus on põhjalik eeltöö ehk põhjalik tooteuuring.

Lähiajal hakkab reklaamitellija maksma väljundi ehk tulemuse, mitte enam sisendi või projektijuhtimise eest. Trendi võib juba märgata.

Ettevõtted püüavad turupositsiooni säilitada kasumiplaani kiire ja agressiivse täitmise abil. Sellest tulenevad ka ülisuured ootused reklaamile ja müügikampaaniatele.

Tegevjuhtide ametikohad on ohus, kui nende juhitud ettevõte ei suuda näidata aktsiaturgudel piisavalt häid tulemusi. Korporatsiooni juhatuses vaikselt vanaduspõlve veetvate töötajate aeg on möödas. Näiteks on viimaste aastate jooksul eeltoodud põhjusel oma positsioonist pidanud loobuma British Telecomi, Gillette?i, Coca- Cola, Procter & Gamble?i, Swissairi, Xeroxi, Bridgestones Tiresi, ABB jpt suurettevõtete tegevjuhid.

Toodete arendamisele ja isikupära kujundamisele pööratakse järjest harvem tähelepanu, kuigi uuendused annaksid tootele läbilöögieelise.

Reklaamitegijate töö teeb selline suhtumine äärmiselt raskeks, sest samal ajal oodatakse reklaamilt kohe ja kestvaid tulemusi.

Reklaam on üks enam uuritud valdkondi. Üle maailma oma tooteid turustavad ettevõtted soovivad reklaami näha kui pidevat protsessi.

Reklaami edukuse kindlustavad piisavad sihtrühmauuringud, mida tark reklaamitootja kasutab oma loovuse ning selle abil brändi ja strateegiate arendamiseks.

Näiteks võib tuua hiljuti korraldatud Advantage?i hommikuhelveste avameelse ja õnnestunud reklaamikampaania. Selle loomisel lähtuti uuringu tulemustest, mis näitasid, et naistele ei meeldi üleolev kohtlemine, et nad ootavad reklaamidelt eelkõige ausust.

Advantage?i reklaamis ei lubatud naistele kaunimat välimust ega saledamat keha, vaid osutati võimalusele, mida tervislikud helbed annavad.

Tulemus: võrreldes eelneva hooajaga tõusis tänu kampaaniale toote müük 35.

Hea näide on ka TicTaci reklaam, mis on turul juba 1969. aastast. Vanad lööklaused ? ?Ainult kaks kalorit? ning ?Värske piparmündimaitse? ? ei ergutanud enam müügitulemuste tõusu. Klient võttis neid pigem signaalina, et TicTac on kõigest üks harilik piparmündipastill.

Uuring näitas ükskõiksust toote suhtes: ?Mu vanemad tavatsesid seda osta?, ?Mis siis, et kaks kalorit!?, ?Kõik teavad, et mündil on värske maitse?. See sundis tootjaid TicTacile uut reklaampakendit välja mõtlema.

Toode isikustati väikese valges ülikonnas tubli meesterahvana, kelle karismaatilisus sundis kõiki vastutulijaid talle rõõmsalt järele vaatama. Tulemus ? vana hea TicTac on taas trendikas ja müüb jälle!

Reklaami loomisel tasub loobuda traditsioonilisest universaalse lahenduse otsimisest ning võtta arvesse iga toote ja brändi spetsiifilisi omadusi.

Alustada tuleb uuringutest ? toote sihtrühmade põhjalik tundmine on reklaami edukuse alus. Kiireid tulemusi ootavat klienti tuleb veenda mitte loobuma uuringutest, sest see võib oodatud tulemuslikkusele hoopis saatuslikuks saada.

Põhjalikud uuringud on kasulik teha aegsasti ning kasutada neid inspiratsiooniallikana, mitte suhtuda nende tulemustesse kui tülikasse lisainformatsiooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing