Plekk-katuse paigaldus käib ruttu

Erki Loigom 03. oktoober 2001, 00:00

Terasplekist katus paigaldatakse suurte paanidena, mis on kliendi poolt esitatud mõõtude järgi lõigatud vajalikku pikkusesse.

Ühe plekitahvliga saab korraga ära katta maksimaalselt 10 m2, mis ongi plekkprofiilide üks suuremaid eeliseid ? paigaldus on väga kiire. Lihtsama kujuga katuse korral võib päeva jooksul paika asetada kuni 200 m2 katust. Teraskatuse paigaldamiseks vajalik roovitus on hõre ja vajaminev tööjõukulu väga väike.

Teraskatuse kõige suurem eelis eriti just vanade katuste uuendamise korral on tema väike kaal, umbes 4,5 kg/m2. Sellest johtuvalt ei ole tarvis pead murda ja näha vaeva katuse kandekonstruktsioonide ümberehitamisega, plekk sobib sinna alati.

Katusekatte uuendamisel tuleb ilmselt lüüa ka uus roovitus (mõne profiili puhul on roovitusel kindel samm, selle kohta annab infot tootja) ja paigaldada aluskate. Aluskattest loobumine ei ole kogu katusevahetuse juures mingi kokkuhoid, tegemist on väga vajaliku katusetarvikuga. Aluskattekiled on spetsiaalsed armeeritud, ühtepidi hingavad kiled, mille ülesanne on tõkestada pleki aluspinnale sattunud kondensaatniiskuse tilkumist soojustusmaterjalile. Soe veeaur tungib ka eluruumidest läbi lae väljapoole, seetõttu peabki kile laskma auru läbi, st olema hingav.

Profiilplekk-katuse plussiks on tema paigaldamisvõimalus väga erinevatele kalletele, sobiv vahemik on alates 5 kraadist valtspleki puhul kuni kas või täisnurkseni välja. Näiteks kivikatuste puhul on see vahemik oluliselt väiksem.

Plekk-katus on vastupidav külmumistsüklitele. Meie heitlikus kliimas tuleb ju pidevalt ette vihmasadusid ja külmumisi isegi mitu korda päevas. Plekk-katus pole poorne materjal ja vesi ei imbu materjali sisse, seega on välistatud tema lagunemine ning lõhenemine külmumisel. Lõuna-Euroopas (Saksamaa, ?veits jne) on iseloomulik kivikatuste ülekaal, kuna sealses kliimas puuduvad sagedased külmumistsüklid.

Plekk-katuse puuduseks on peetud ka vihmasaju tekitatud müra. Võin kindlalt väita, et korralikult soojustatud viilkatus ei tekita toasviibijale ülemääraseid detsibelle. Soojustamata kuurialusel võib kuulda saju ajal pisut müra.

Eterniitkatuse eemaldamisel võib rahumeeli profiilpleki katusele peale lapata ilma konstruktsiooniarvutustesse laskumata. Plekk on libe materjal ja lumi ei jää sinna püsima. Pelgalt raskuste võrdlemisest ei aita, tingimata peab arvestama lumekoormust. Kivikatuselt ei tule lumi nii lihtsalt maha kui eterniidilt ja lumekoormus jaguneb kogu katusele. Niiske ning lumerohke ilmaga võib katusekonstruktsioonile mõjuda mitu korda suurem jõud, kui materjal ise kaalub.

Plekk-katuse miinuseks tuleb lugeda asjaolu, et tehtav alusroovitus peab olema ideaalselt sile ja katusetahk täisnurkne. Vanade majade korral on selle saavutamine suurem töö kui uute puhul, seetõttu on mõistlik eelistada firmasid, kes on katusepaigaldusega tegelenud aastaid ja saavutanud suurepärased oskused ja teadmised.

Plekk-katus on katusekattematerjalidest kindlasti ka kõige suurema värvivalikuga materjal. Toorainena kasutatakse odavat, värvita tsinkplekki ning erinevate pinnakatetega tsingitud terasplekki. Tsinkpleki korral tuleks katusekatet umbes 10 aasta tagant värvida ja sel juhul on tagatud ka katuse pikaealisus. Mitmed värvkatted (polüester, mattpolüester ja Pural) ei vaja pärast paigaldust erilist hooldamist. Puude all asuvatel majadel soovitaks siiski kord paari aasta tagant surveveega katusele sadestunud lehed ning õietolmu maha pesta.

Tootjate paigaldusjuhendite järgi õigesti paigaldatud ja hooldatud plekk-katus kestab pea sajandi, aga näiteks Puralkattega plekid kindlasti rohkem. Enamikule pinnakatetele annavad toorainetootjad ka garantiiaja (10?15 aastat), kuid korralikult paigaldatud katus kestab kindlasti 5?6 korda kauem.

Plekk-katuse materjali hind on vahemikus 75?150 krooni sõltuvalt profiilist ja valitud pinnakattest. Seega on plekk-katus samas hinnaklassis teiste konkureerivate katusekattematerjalidega. Paigaldus on aga tänu kiirusele ja lihtsusele kindlasti odavam, lihtsama katuse suudab peremees ka ise peale panna ja sellega hulga raha kokku hoida.

Vt. ka tabelit: Eestis pakutavate kaldkatusematerjalide võrdlus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing