Austria maksab kahjutasu natside orja- ja sunnitöölistele Eestis

03. oktoober 2001, 15:58

Austria on alustanud kahjutasude maksmist endistele natside orja- sunnitöölistele üle maailmas, sealhulgas paarikümnele eestlasele, kellest üks on hüvituse juba saanud, teatab Austria suursaatkond.

Kahe veel viimase hagi rahuldamata jätmine Austria ja Austria ettevõtete vastu seoses endiste orja- ja sunnitööliste nõudmistega, vastavalt USA kohtunik Shirley W. Krami otsusele 25. juulil 2001 New Yorgis, tegi tee lahti heastamisväljamaksetega alustamisele endistele natsireziimi sunnitöölistele.

Austria liidukantsler dr. Wolfgang Schüssel teatas Austria Lepitusfondi asutustele, et õiguslike aluste jõustumisega on eeldused väljamaksmiste alustamiseks olemas. Tänu jõudsalt arenenud eeltöödele võib väljamaksetega alustada kohe.


Alates fondi asutamisest 20. detsembril 2000, töötati intensiivselt Austria Lepitusfondi büroo loomisel. Pärast seda, kui lepingud väljamaksete ükikasjade kohta Kesk- ja Ida-Euroopa partnerorganisatsioonidega jaanuaris ja veebruaris k.a. alla kirjutati, kontrolliti ja kinnitati nimekirjad, mis sisaldasid kokku 19 205 taotlust endistelt orja- ja sunnitöölistelt. Edasised partnerorganisatsioonide nimekirjad on kontrollimisel.

Peale esimesi väljamakseid endistele orja- ja sunnitöölistele Poolas, T?ehhis ja Ungaris sai neil päevil väljamakse ka esimene taotleja Eestist. Järgnevatel nädalatel toimuvad väljamaksed veel 1 193 üksiktaotlejale kogu maailmast (s.h mitmekümnele Eestist), kelle taotlusi Austria Lepitusfondi büroo on töödelnud.

Austria Lepitusfond saab praeguse seisuga teha väljamakseid 20 398 endisele orja- ja sunnitöölisele. 6 miljardi ?illingiga doteeritud fond on ellu kutsutud kolmeks aastaks ja teeb väljamakseid ühtekokku arvatavalt 150 000 õigustatud isikule.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing