Ehituses möödub järgmine aasta suurema tõusuta

Peep Sooman 04. oktoober 2001, 00:00

Eesti Ehitusettevõtjate Liidu tegevdirektor Ilmar Link ütles, et järgmisel aastal on ehitusturu kasv prognooside kohaselt püsivhindades 2-3 protsenti. Veel kuu tagasi ennustas Link järgmiste aastate kasvuks 5?7 protsenti. ?Mitte ainult USA kriis, vaid ka hinnainflatsioon mõjutas prognoose,? ütles Link. ?Asi muutub stabiilsemaks, nii järske kasve, nagu aastad tagasi, ei tohiks tulla,? sõnas Link.

Eesti suurima ehitusfirma Merko Ehitus juhatuse esimees Tõnu Toomik ütles samuti, et tõenäoliselt järgmisel aastal suurt tõusu ehitusturul ei tule. ?Infrastruktuuri- ja teedeehituses on tõusu rohkem, elamu- ja tootmishoonete ehituse maht jääb samaks, büroo- ja teenindushoonete ehitamine pigem väheneb natuke,? lausus Toomik. Merko Ehituse suurim projekt järgmisel aastal on Viru väljaku arendamine, kokku maksab kolme aasta jooksul selle rajamine umbes 500 miljonit krooni.

Rocca al Mare kaubanduskeskuse hoone rajanud ehitusfirma Lemminkäinen Eesti ASi juhataja Avo Lillemäe sõnul ei planeeri Lemminkäinen Eesti järgmiseks aastaks endale kasvu. ?Erilist kasvu ma ei näe, kui, siis ehk 3-4protsendilist. Hinnad kasvavad, sest elekter läheb kallimaks,? hindas ta järgmise aasta ehitusturgu. Lemminkäinen Eesti suurim järgmise aasta projekt on Tartu maantee läbimurde aluse parkla rajamine, mille maksumus on 55 miljonit krooni.

Suure tõenäosusega on just teedeehitus järgmisel aastal ehitussektoris üks edukamaid, kuna järgmisel aastal hakatakse kasutama Põhjamaade Investeerimispangalt laenatud 700 miljonit krooni, mida kasutatakse üle Eesti teede korrastamiseks.

Rahandusministeeriumi välisvahendite haldustalituse peaspetsialist Toomas Kaul ütles, et ilmselt võetakse juulis sõlmitud laenulepinguga saadav raha välja alles järgmisel aastal, kuna teederemondi hooaeg on tänavuseks läbi.

Tartus tegutseva teedeehitaja ASi Tref tegevdirektor Andres Gailit lausus, et tegelikult oodati teedeehituses head aastat juba tänavu, kuid tänaseni pole laenuprojektid korralikult käivitunud. ?Eks teedeehitajad ikka ootavad, millal need praktikas aktiivsemaks lähevad, ehk järgmisel aastal on aktiivsem,? sõnas ta. Gailiti sõnul prognoosib Tref järgmise aasta käibekasvuks umbes 20 protsenti, tänavu peaks ettevõtte käive olema ligikaudu 120 miljonit krooni.

Järgmise aasta Eesti suuremateks ehitusprojektideks on mitmesaja miljoni kroonised renoveerimistööd Narva Elektrijaamades (kogu uuendusprotsess maksab koos seadmetega umbes 10 korda rohkem ?toim.), ligi 4 miljardi kroonine RUMA galvaniseerimistehas Muuga sadamas, mille suurimaks kohalikuks alltöövõtjaks saab 100 miljoni kroonise lepinguga Eesti Ehitus, ning Viru väljaku ja sadama-ala ehitustööd, mille mõlema maht on järgmisel aastal vähemalt paarsada miljonit krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:56
Otsi:

Ava täpsem otsing