Mobiilne väikefirma traadivabaks

Kaido Einama 04. oktoober 2001, 00:00

Äripäev proovis oma testis Hewlett-Packardi (HP) pakutavat komplekti, kus oli üks raadiovõrgu tugijaam, üks USB pistiku kaudu ühendatav väline raadiokaart, mis sobib näiteks lauaarvutile, sisseehitatud raadiokaardiga sülearvuti ja sülearvuti PCMCIA kaardi pessa käiv võrgukaart. Vaatamata sellele, et raadiovõrgu seadmetel oli Hewlett-Packardi logo, on tegemist ühe tuntuima raadiovõrgu seadmete pakkuja Lucenti tehnoloogiaga. HP uuele sülearvutile aga polegi enam vaja lisada raadiovõrgu kaarti, see on ekraani tagaküljele juba sisse ehitatud. Ekraani servas oleva nupuga saab raadiokaarti ka sisse ja välja lülitada.

Kui sellise lihtsa seadme nagu kodukasutaja jaoks mõeldud tugijaama installeerimisel võiks eeldada, et see on n.ö lülitad-ja-töötab süsteem, siis päris nii see ei ole. Tugijaama nimetatakse Residential Gatewayks ja põhimõttelt on see juhtmeta switch ehk võrguseade, mis ühendab võrgus olevad arvutid omavahel ja võrgu omakorda internetti, kui vaja. HP promootori Krister Rekkaro sõnul eeldab switchi töölepanek elementaarseid võrgu paigaldamise teadmisi. Ilma nendeta tuleb appi kutsuda spetsialist. Asjatundmatu paigaldamisega võib ka oma võrgu eetris n.ö pealtkuulatavaks ja sissetungitavaks jätta. Turvalisuse osas maksaks samuti spetsialisti abi kasutada.

Raadiovõrgu tugijaama külge sai ühendada kuni 15 arvutit, mis jagasid sama internetiühendust. Tugijaam omakorda oli ühendatud kas tavalise püsiühenduse või telefoniliini traadi otsa ? selleks on raadiovõrgu seadmel kaks eri pistikut. Peale võrgu seadistamist oli erinevate seadmetega võrku pääsemine juba lihtne. Igas arvutis tuli raadiovõrgu kaardi seadetes ära määrata salastusvõti ehk vabalt valitud sõna, mis on tugijaama enne programmeeritud ja ongi kõik. Võrguaadressid, võrguseaded ja muu vajaliku teeb juba tugijaam ehk traadita switch ise.

Välise raadiovõrgu seadme lauaarvuti USB pistikusse ühendamise järel tunneb Windows uue seadme kohe ära ja vaja on jälle vaid sisestada kodeerimise võti. Sisseehitatud raadiokaardiga HP sülearvutil toimus kõik samamoodi ja vajadusel sai raadiovõrgu välja lülitada. Mittestandardse võrgukaardi tõttu oli sisseehitatud raadiokaardiga sülearvutil küll pisut probleeme, kuid Tallinna peal olevates avalikes traadita interneti punktides suutis HP sülearvuti võrgu üles leida ja seda kasutada.

Loomulikult saab traadita võrku ühendada ka pihuarvutid. Selleks on PCMCIA kaardi pessa sobival raadiovõrgul tarkvara Windows CE operatsioonisüsteemile, mida kasutatakse paljudes pihuarvutites.

Toshiba Tecra 9000 ja Portege 4000 sülearvutid, mida hakati tootma septembri lõpus, sisaldavad traadita võrguks kõike vajalikku juba sisseehitatult: nii Bluetoothi ehk lähiraadiovõrgu tehnoloogiat seadmete omavaheliseks suhtlemiseks ning WLANi ehk raadiovõrku, mis levib kontori piires.

Bluetoothi tegevusraadius on ligi 10 meetrit ja traadita võrgu 802.11b ulatus kümme korda rohkem ? kuni mõnisada meetrit.

Kuna sagedused, millel mõlemad võrgud tegutsevad on sarnased, on sülearvutid varustatud lülitiga, mis lülitab ümber kahe võrgu vahel. Antenn on traadita võrgu süsteemil peidetud ekraani tagaküljele ja kodeeritud on andmeside üle traadita võrgu 128-bitiselt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing