Ülar Lauk • 3. oktoober 2001 kell 11:09

Venemaa pakub OPECile originaalset tehingut

Eile rääkis Venemaa energeetikaminister Igor Jusufov pressikonverentsil, mis oli pühendatud OPECi riikide nõupidamise tulemustele, originaalsest lahendusest vene naftaekspordi vähendamiseks, kirjutab Kommersant.

Asjast huvitatud riikidele läheb see maksma 50 mld dollarit. Just nii palju pakkus Jusufov OPECi riikidele investeerida Venemaale, et vene nafta ei liiguks riigist välja.

Energeetikaministri mõte on vastuseks OPECi nõudmisele vähendada toornafta eksporti eesmärgiga stabiliseerida langevaid naftahindu, selle eest Venemaale maksta.

Venemaa vajab viie aasta jooksul samuti 50 mld dollari väärtuses investeeringuid.

Energeetikaminister tunnistas, et tema ettepanek oli väliskolleegidele üllatuseks. Jusufovi sõnul investeerivad OPECi riigid näiteks USAst teenitud naftadollaritest pool riigi majandusse ja riigid-eksportijad saavad selle eest boonust.

Seega võidakse OPECi erakorralisel istungil 14.novembril tõsta üles küsimus ka investeeringutest Venemaale. Venemaal luuakse samal ajal koostöökomitee OPECiga, kuhu kuuluvad esindajad kompaniidest, mille naftaeksport on aastas üle 5 mln tonni.

<#Kommersant=http://www.kommersant.ru/lenta.html?id=22584>

Hetkel kuum