EAS suleb kaubandusesindused Moskvas ja Kiievis

04. oktoober 2001, 16:20

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) suleb välisesinduste reformi käigus esindused Moskvas ja Kiievis ning loob esinduse Rootsis.

EASi PR-juhi Aili Ohlau sõnul analüüsis EAS reformi kavandades kompleksselt Eestile olulisi sihtturge ning eesmärkide saavutamise ehk Eesti ekspordi ja turismi edendamise ning Eestisse investeeringute suurendamise võimalusi.

Reformikava kohaselt muudetakse seni ühele kindlale valdkonnale spetsialiseerunud esindused polüfunktsionaalseteks, eesmärgiga suurendada Eesti majanduse konkurentsivõimet komplekselt nii välisinvesteeringute kaasamise, ekspordi arendamise kui turismiinfo vahendamise kaudu.

Venemaa esindus jääb alles, kuid kolib Moskvast Peterburi. EASi uuringutest selgus, et Venemaa omab suurt potentsiaali eelkõige ekspordi suurendamise osas, mistõttu esinduse põhitegevuseks saab olema ekspordi toetamine nii teenuste kui kaupade osas, samuti ka turismi edendamine.

Kiievis asunud Ukraina esinduse sulgemise tingis EASi teatel Eesti ettevõtete väike aktiivsus Ukraina suunal.

Senistest välisesindustest on kavas tegevust jätkata Suurbritannias, Saksamaal ja Soomes.

Kõige suurem nõudlus esinduste järele on naaberriikides Soomes ja Rootsis, rääkis Ohlau.

Soome on Eesti peamine turismi sihtturg ja investeeringute päritoluriigina püsinud aastaid esimesel või teisel kohal. Rootsi on otseinvesteeringute mahult Eestisse esimesel kohal tänu eelkõige Hansapanka ja Ühispanka tehtud investeeringutele. See on omakorda loonud head eeldused Rootsi ettevõtete huvile laiendada tegevust Eestis ning seega on oluline intensiivistada Eesti kui sobiva investeerimiskeskkonna tutvustamist Rootsis. Samuti on Soome ja Rootsi peamised Eesti väliskaubanduspartnerid.

Suurbritannia ja Saksamaa on otseinvesteeringute päritoluriigina maailmas ühed suuremad, mis tingib vajaduse jätkata investeeringute soodustamise mainekampaaniaid. Suurbritannia esinduses jääb esimesele kohale investeeringute alane tegevus, Saksamaal on kavas esinduse põhirõhk suunata ekspordi arendamisele.

EASi teatel tingis välisesinduste reformi asjaolu, et sihtasutuse alla koondusid uute struktuuriüksuste liitmisel erineva tegevusvaldkonnaga esindused: EAS Välisinvesteeringute Agentuuri esindused Suurbritannias ja Saksamaal, EAS Turismiagentuuri turismiinfokeskus Soomes ning majandusministeeriumi endised kaubandusesindused Venemaal ja Ukrainas.

Igas riigis hakkab välisesinduses tööle üks esindaja. Esinduse kulu aastas on umbes 1 miljon krooni.

Esindajate leidmiseks korraldatud konkursile laekus 5le kohale 80 avaldust. Uute esindajate saatmine sihtriikidesse pärast väljaõpet Eestis toimub aastavahetusel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing