Hardo Pajula: Raskeimad ajad majanduses tulevad esimeses kvartalis

04. oktoober 2001, 08:08

Globaalne majanduskliima jahtumine on muutnud tõenäoliseks ka Eesti majandusseisaku. Pessimistlikuim analüütik Hardo Pajula prognoosib Eestile raskeimaid aegu järgmise aasta esimeses kvartalis, kirjutab Postimees.

Eesti on majanduskliima halvenemist tunnetanud eelkõige ekspordimahtude kaudu, mis juulis vähenesid. Ka impordimahtude kasv on tuntavalt aeglustunud.

Eesti Kõrgema Kommertskooli majandusteooria õppetooli juhataja Hardo Pajula hinnangul tulevad Eestile kõige kriitilisemad ajad järgmise aasta esimeses kvartalis.

Oma prognoosides lähtub ta 1997. aastal tootmises toimunust, mis on praegusele küllalt sarnane.

Postimehe küsitletud analüütikud tunnistasid, et tulevaks aastaks majanduse käitumise prognoosimine on raskem kui varem, milles oma roll on lahenemata sõjalisel konfliktil.

Hansapanga, Ühispanga ja Suprema analüütikud hindavad Eesti majanduslanguse tõenäosuseks vaid 10-15 protsenti, märksa tõenäolisemaks peetakse kuni kaheprotsendilist majanduskasvu.

?Majanduslanguse tõenäosus on 10-50 protsenti. Esialgu võiks rääkida siiski pigem kasvu pidurdumisest,? oli Pajula kõige pessimistlikum.

Suprema analüütiku Veiko Maripuu sõnul on majanduslanguse tõenäosus viimaste nädalatega kordades suurenenud. ?Põhimõtteliselt pole võimatu, et peale lääne võib naftahindade pikema madalseisu korral tulla ka Venemaal uus kriis,? märkis Maripuu.

Selliste väljavaadete juures peaks ka rahandusministeerium hakkama mõtlema riigitulude vähenemisele ning uue aasta riigieelarve ümbertegemisele.

Samas rahandusministeerium eile veel selleks vajadust ei näinud ning ootab otsusega. Teisalt sõltub riigieelarvest riigisektori nõudlus, mis võib väheneva eelarve puhul omakorda jahutada majandust.

Kõige otsesemalt tunnevad eestlased majanduse jahenemist tööturu kaudu. ?Koondamised suurendavad veelgi meie niigi suurt tööpuudust, seeläbi väheneb tarbimine, mis omakorda vähendab kogutoodangut,? selgitas Pajula.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing