4. oktoober 2001 kell 22:00

Majandussurutis pakub uusi võimalusi ettevõtjale

Äripäeva arvates võib maailmamajanduse kasvutempo aeglustumine luua Eesti ettevõtjatele uusi võimalusi oma äri edendamiseks.

Kiire kasvutempo tõi maailmas kaasa ettevõtete ühinemise, tekkisid suurkorporatsioonid. USA majanduse jahtumine tekitas aga vastupidise protsessi. Suurfirmad koondavad töötajaid ja sulgevad oma allüksusi. Põhitegevusele kontsentreerudes üritatakse kulusid vähendada ja muuta ettevõtet efektiivsemaks. Selline areng soodustab väikefirmade teket ja siin peitubki Eesti ettevõtjate võimalus, sest maailmamajanduses oleme väikesed tegijad.

90ndate alguses Soome depressiooni ajal ei räägitud Eestis Soome majanduslanguse negatiivsest mõjust ega soovitatud Eesti ettevõtetel oma tulevikuplaane konservatiivselt ümber vaadata, meenutas Hansapanga juhatuse esimees Indrek Neivelt Äripäeva majanduskonverentsil. Vastupidi, Soome majanduskriisi ajal õnnestus Eesti ettevõtjatel tänu tootmise odavusele siseneda põhjanaabrite turule. Neivelti hinnangul pole ka praegu põhjust ettevõtjatel n-ö urgu peitu pugeda ja paremaid päevi ootama jääda.

Neiveltile saab vastu väita, et kümne aastaga on olukord kardinaalselt muutunud. Nüüd on Soome näol tegemist meie peamise ekspordituruga ja põhjanaabrite probleemid kanduvad paratamatult Eestisse. Kui 10 aastat tagasi sisenesid eestlased Soome turule, siis nüüd võib kaasneda vastupidine areng ? soomlased panevad kinni oma Eesti tütarfirmad või loobuvad siinsete firmade alltööst.

Osalt võibki nii minna ja sellele viitas konverentsil ka Neivelt. Tõenäoliselt toob majanduskasvu pidurdumine kaasa selle, et Eesti turul kahjumiga tegutsevate välisfirmade tütarettevõtteid ja filiaale hakatakse sulgema. See loob aga võimaluse kohalikele ettevõtjatele, sest konkurents väheneb.

Võib aga toimuda ka vastupidine protsess. Lääne firmad on majandussurutise üleelamiseks sunnitud oma tootmise viima riikidesse, kus on tootmiskulud madalamad. Samuti võivad pinged Afganistani ümber sundida ettevõtjaid sealt tootmist rahulikemasse piirkondadesse üle tooma.

Muidugi ei saa üheselt väita, et majanduskasvu aeglustumine Ühendriikides ja Euroopas on enamikule Eesti firmadele kasulik. Võib juhtuda, et meie peamistel eksporditurgudel nõudluse vähenemise tulemusena tõrjutakse hoopis Eesti ettevõtted turult välja, sest me ei suuda olla piisavalt efektiivsed.

Eesti firmade eeliseks on väiksus ja paindlikkus. Samuti on meie ettevõtjad saanud hea karastuse Vene kriisi tõttu. Nüüd neid kogemusi ära kasutades on meil ka keerulistel aegadel võimalik konkurentidest eristuda. Kui Vene kriis sundis Eesti ettevõtjaid minema agressiivsemalt Euroopa turule, siis nüüd tasub jälle pöörata pilk idaturu poole. Venemaa üritab juba detsembris saada WTO liikmeks ja see eeldab normaalsete kaubavahetussuhete sisseseadmist Eestiga.

Hetkel kuum