Pikk, aeglane, kuid tasub ära

Lauri Jürisoo 05. oktoober 2001, 00:00

David (Osment) on lapsrobot, ehtsaid tundeid omav katsemudel. Ta õpib oma peret armastama, ihates ka ise üle kõige inimeseks saada. Põletav soov viib katsumusteni, mille läbimiseks peab olema tõeliselt pühendunud...

Spielberg tõestas juba mõne aja eest, et suudab vallata iga filmi?anri. ?A.I.? on üks ta kummalisemaid ja samas küpsemaid lavastusi, kus on veidi kõike, millega ta omal ajal Hollywoodi eliiti tõusis.

Esiteks peitub siin veidi lapsemeelne, vanamoodne, kannatlikult inimeste põhimõttelist headust ja leidlikkust uskuv ulmekas. Teiseks ei saa jätta kiitmata efektset tulevikumaailma, mis tundub nii oma hiilguses kui viletsuses pagana vägev. Näitlejad lisavad heade osatäitmistega asjale tõelise draama mõõtme, muutes selle kaugelt enamaks kui lihtsalt ulmefilmiks. Osment on ülimõjus nagu alati, Law aga ootamatult naljakas, ootamatu leid on O?Connor (?Bedazzled?). Samas on tegu mõistulooga, mis palub säilitada armastust ja muud head, mida ei saa tehniliselt toota, kuna see oleks inimkonna vaimne surm.

?A.I.? mõlkus pikalt mõttes kultuslavastaja Stanley Kubrickil, kes projekti enne surma (1999) Spielbergile, tema meelest sobivamale autorile, edasi andis. Kubrick pelgas, et ei leia piisavalt usutavat näitlejat lapsrobotit kehastama, plaanides lasta seks tarbeks isegi ehtsa roboti ehitada. Võimalikud Oscarid: stsenaarium, film, efektid, lavastus, muusika, Osment, Law/O?Connor kõrvalosades.

?A.I. ? Tehisintellekt?
A.I. Artificial Intelligence, USA 2001
Sts-lav: Steven Spielberg. Os: Haley Joel Osment, Sam Robards, Frances O?Connor, Jake Thomas, Jude Law, William Hurt jt.
Kinos Coca-Cola Plaza (MPDE) alates 05.10.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing