Viskiklubi kannab mehist vaimu ja viskit

Riina Kallas 05. oktoober 2001, 00:00

Kaksteist aastat tagasi Rutja külas loodud Uisge Beatha Club (UBC) ehk vanas gallia keeles Eluvee Klubi ühendab tänaseks 26 elutervet inimest. ?Et keegi on viskisõber, sellest ei piisa. Kõnnak ja sarnane arusaamine maailma asjadest on ülimalt olulised,? iseloomustab viskiklubi liikmelisust selle president, ühtlasi Eesti suursaadik Rootsis Toomas Tiivel.

UBC tegevustik on läbi aastate olnud tihe ning samas ebaregulaarne. ?Üritused on toimunud siis, kui on olnud mõni hea idee, hea viski, lihtsalt hea tuju, kellegi näituse avamine, esietendus või kontsert,? tutvustab Tiivel klubilist tegevust. ?Peetud on klubi aastapäeva koos tammeallee istutamisega septembris, viskijõulusid ? enamasti talvel ? ja käidud Liivi rannas liivlaste päevadel.?

Ehkki UBC on suhteliselt kinnine klubi, saavad üritustest osa ka need, keda liikmed on kutsunud. Siis avaneb võimalus osaleda naistelgi, keda klubiliikmete seas praegu pole.

Klubil puudub traditsiooniline liikmemaks. Kui see ka vahel on, siis on selle suurus saladus. Kõige rangemaks karistuseks on kolimine, millest teatatakse eelnevalt ka kolitavale. Ei puudu president, kes on sellel ametikohal olnud asutamisest saadik. ?Olen teinud tohutuid pingutusi presidendi kohast lahti saada, aga see võib vastupidi muutuda päritavaks,? naerab Tiivel.

Koondades vaimult erksaid tegelasi, kelle hulka kuulub näiteks ka peaminister Mart Laar, toetab UBC kunstnikke ning hoogustab nende tegevust.

Kui selle aasta mais esietendus Dortmundis Erkki-Sven Tüüri ooper ?Wallenberg?, käis esietendusel pöialt hoidmas kolm klubi liiget. ?Ei olnud tunda mittetoetust,? kinnitab Erkki-Sven Tüür. Eesti kuulsamaid heliloojaid hindab viskiklubi sõpruskonda, tiheda ajagraafiku tõttu jõuab ta osaleda umbes neljandikul klubi üritustest.

?Kui on väga palju hea huumorisoonega inimesi koos, siis igav ei hakka nii ehk teisiti. Viski manustamine ei ole kindlasti ainus eesmärk,? räägib Tüür. Klubi tegevus erineb tema sõnul väga palju sellest, mida traditsiooniliselt mõeldakse klubilise tegevuse all.

Ebatavaliseks harjumuspärasuseks on aga kujunenud mitmeid aastaid UBC korraldatud viskihõngulise nimega kontsert-näitus ?Blended?, mis pole ainult viskiklubi suursündmus, vaid kultuurielamus kõigile klubi sõpradele.

Lisaks kunsti prote?eerimisele peab viskiklubi oma ülesandeks tutvustada viskit ning viskikultuuri, millega on hoolsalt tegelenud UBC avalike suhete osakond ning mälusektor.

Viskiklubi moto:
?Viski ei ole jook, viski on maailmavaade? Rudyard Kipling

Viskiklubi asutajad (23.09.1989):
Toomas Tiivel, Lemming Nagel, Kaarel Kurismaa, Jaak Lippmaa, Indrek Rohtmets, Helmu Radik

Viskiklubi 1992. aastast pärinev märgukiri Eesti Vabariigi Valitsusele
Eesti teatrikunst, ajakirjandus, teadus, disain, muusika ja maalikunst on hädaohus. Kui praegu midagi ette ei võeta, võib juhtuda mitu ettearvamatut asja. Kui te kohe ei alusta vabariigis viskitootmist ja ei lase hindu alla, läheb teil väga kehvasti. Anname aega 100 tundi. Kõik.
Allikas: Viskiklubi aastateraamat (Tallinn, 1998)

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:11
Otsi:

Ava täpsem otsing