Ekspordi kukkumine põhjustas ebameeldivaid üllatusi

ÄP 08. oktoober 2001, 00:00

Kõige selgemalt avaldub väliskeskkonna halvenemine Eesti elektroonika allhanketööstuse märgatavalt kahanevates käibenumbrites. Muude kaupade ja teenuste ekspordi kasv püsib üleminekumajandusega riigi kohta seni veel normaalsel tasemel, kinnitas reedel Eesti Pank.

Võrreldes mullu augustiga eksportisid Eesti ettevõtted tänavu augustis kaupu 16,8 protsendi võrra vähem, teatas reedel statistikaamet.

Augusti eksport oli 3,8 miljardit krooni võrreldes 4,6 miljardi krooniga mullu augustis.

Ka import kukkus, kuid vaid 3,3. Tänavu augustis importisid Eesti ettevõtted kaupu 5,75 miljardi krooni eest. Eesti mullune augusti import oli 5,95 miljardit krooni.

Eesti väliskaubanduse käive 9,6 miljardit krooni põhikaubandussüsteemi järgi oli tänavu augustis ligi miljardi võrra väiksem kui mullu samal ajal.

Käibest andis eksport 3,85 miljardit krooni (40) ja import 5,75 miljardit krooni (60).

Suur langus kogukäibes oli tingitud allhanketööde vähenemisest. Sissevedu töötlemiseks oli 46 ja taasväljavedu pärast töötlemist 55 väiksem eelmise aasta vastavatest näitajatest. Juuliga võrreldes suurenes augustis kõige enam tekstiiltoodete eksport ja vähenes masinate ja seadmete väljavedu.

Majandusministeerium nägi allhankeekspordi vähenemises maailmamajanduse jahtumise kestvat mõju. ?Ekspordi 17 kahanemine eelmise aasta augustiga võrreldes oligi tingitud allhangete vähenemisest rohkem kui poole võrra. Ka juuliga võrreldes oli langus 9,? kirjeldab majandusministeeriumi analüüs.

Majandusministeeriumi väitel on allhangete vähenemine põhjustatud peamiselt tootmisvõimsuste vähendamisest elektroonikasektoris. Kolm korda kahanesid aastaga masinate ja seadmete allhanked, kusjuures 5,5 korda eksporditi vähem mobiiltelefone ning poole vähem nende osasid. Juuliga võrreldes vähenesid masinate ja seadmete allhanked ligi 30 protsenti.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing