Laenu tagasimaksmise graafikut saab muuta

Triin Messimas 08. oktoober 2001, 00:00

Eluasemelaenu võtmise hetkel ei ole laenusaajal võimalik prognoosida muudatusi pere majanduslikus olukorras laenu tagasimaksmise lõppkuupäevani. Sissetulekud võivad teatud perioodil väheneda, eriti, kui perekonda sünnivad lapsed. Samavõrd tõenäoline on ka maksevõime järk-järguline paranemine, mis võimaldab laenu tagasi maksta esialgselt planeeritust tunduvalt lühema aja jooksul. Seega ei pea laenulepingu sõlmimisel kokku lepitud maksegraafik jääma lepingu lõpuni tingimata muutumatuks.

Maksevõime (ajutise) halvenemise korral võib sobiv lahendus olla näiteks maksepuhkus (laenu põhiosa tagasimaksed katkestatakse teatud perioodiks), laenu tagasimaksmise tähtaja pikendamine või muud muudatused laenugraafikus, mis võimaldavad igakuise makse suurust ajutiselt või alaliselt vähendada. Kui laenusaaja saab maksepuhkuse seoses lapse sünniga, võib kohe ka laenu tagasimaksmise tähtaega selle võrra edasi lükata (maksepuhkuse ajal kuni ühe aasta jooksul tasutakse ainult intresse). Maksevõime paranemise puhul saab kokkuleppel pangaga laenu kuumakseid hoopis suurendada laenutähtaja lühendamise teel. Võimalik on ka ajutise sissetuleku suurenemise korral laenujääki vähendada paari suurema maksega ? edaspidi on igakuine annuiteetmakse ja intressikulu kokku väiksem.

Võrreldes varasema perioodiga on viimase aasta-paari jooksul eluasemelaenude tingimused Eesti pankades tunduvalt soodsamaks ja kliendisõbralikumaks muutunud. Lisandunud on ka uusi laenutooteid, mis võimaldavad soetada eluaseme näiteks väiksema omafinantseerimisega või võtta sama korteri või eramu tagatisel laenu juurde või hajutada laenumaksed pikemale perioodile, ilma et sellega kaasneks intressikulude ebamõistlik suurenemine. Hästi sobib olemasoleva eluasemelaenu refinantseerimiseks Ühispanga preemialaen. Kui sissetulekud võimaldavad laenu teenindamiseks igakuiselt ära maksta pisut rohkem, kui kehtiva maksegraafiku järgi on nõutav, hetkel veel tagasi maksmata laenusumma on suhteliselt suur ning laenusaajal on soov laenu tagasimaksmise kõrval ka säästa, saab ta olemasoleva eluasemelaenu preemialaenu võtmisega tagasi maksta. Preemialaen toimib nagu laenu ja elukindlustuse kombinatsioon ? laenu tagasimaksed investeeritakse elukindlustusse ja laenusaaja saab ka elukindlustuskaitse tagasimaksmata laenusumma ulatuses. Pangale makstakse edaspidi intressi, elukindlustusse investeeritud summad teenivad aga kliendile lisakasumit, mis muudab pikemaajalised ja suuremates summades laenud kasulikumaks.

Kirjeldatud muudatuste tegemiseks tuleb pangale esitada kirjalik taotlus. Sobivaima laenu tagasimaksmise graafiku variandi väljaselgitamiseks on soovitav võtta ühendust panga kliendihalduriga, sest kõigis võimalustes, mida erinevates situatsioonides kasutada saaks, on kliendil iseseisvalt kindlasti raske orienteeruda. Kindlasti tuleks kohe panga poole pöörduda makseraskuste tekkimisel. Mida rutem sellisel juhul mõlemat poolt rahuldav lahendus leitakse, seda lihtsamini probleem laheneb ja laenusaajale on tagatud hea kliendisuhe pangaga ka edaspidi.

Laenaja käitumine makseraskuste korral

 • võta ühendust oma laenuhalduriga
 • ära viivita ega looda, et saad raskustest ise üle
 • ära tunne valehäbi ega varja oma makseraskuste põhjust
 • kuula ära laenutöötaja pakkumised
 • taotle maksepuhkust
 • taotle laenutähtaja pikendamist või laenumaksete hajutamist
 • täida korralikult kõiki lepingutingimusi
  Allikas: Eesti Ühispank, Hansapank, Äripäev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 11:56
  Otsi:

  Ava täpsem otsing