Öise elektri kasutaja kulud poole suuremaks

Inno Tähismaa 08. oktoober 2001, 00:00

Kui nn kaitsme püsitasuta paketi puhul kerkib öine tariif 33 63 sendilt 84 sendile kilovatt-tunni kohta, siis kaitsmetasuga paketis tõuseb öine tariif 76 42 sendilt 76 sendile kilovatt-tunni kohta. Kui uuele tariifile lisada veel 20kroonine kuutasu, siis saame öise hinna kasvuks 500kWh tarbimise korral 90 ehk peaaegu kaks korda.

Oma uut elektriarvet pole veel jõudnud kokku lüüa konsultatsioonifirma Deloitte & Touche mäned?er Peter Treialt. Küll on ta kindel, et hakkab senisest rohkem maksma. Ta kütab oma majapidamist elektriga, kasutades nii maa sees asuvat soojuspumpa kui nn rohelist energiat. ?Isiklikult suhtun hinnatõusu halvasti,? ütles Treialt ja lisas, et veel kuu aega tagasi kirjutati Eesti Energia tasuta laiali jagatavas Elektrilehes, kui odav on elektriga kütta ega maininud sõnagagi peatset hinnatõusu. ?Ma ei usu, et nad kuu aega tagasi hinnatõusust midagi ei teadnud,? ütles ta. ?See pole aus mäng.?

Hinna mitmekordne kerkimine läheb vastuollu Eesti Energia teadetega, et elekter kallineb vaid 30 protsenti. Tarbijat eksitavate teadetega peaks tegelema tarbijakaitseamet, kelle käed jäävad aga liiga lühikeseks. ?Meil on piirid ees. Tariifidega tegeleb tururegulaator, kelleks on energiaturu inspektsioon,? ütles tarbijakaitse ameti peadirektor Helle Aruniit. Ta tunnistas, et tema kui tavalise korteritarbija elektritariif kerkib aprillist 40.

Energiaturu inspektsiooni peadirektori asetäitja Margus Kasepalu ütles öise elektri kallinemist põhjendades, et öise elektri tootmine on kallim. ?Meie ei saa öiseid ja päevaseid tariife ette kirjutada,? ütles ta, lisades, et inspektsioon lähtub laiematest aspektidest, nagu mahud ja kulubaasid. ?Minul endal kallineb elekter 50,? ütles ta.

Kasepalu sõnul on Eesti Energia esitanud kõik vajaminevad põhjendused ja kalkulatsioonid, mis kõrgemaid tariife õigustavad. Samas tunnistas ta, et inspektsioon on Eesti Energia tiibu kõvasti kärpinud. Nii näiteks külmutati püsikulud, mis annab aastas mitusada miljonit krooni kokkuhoidu ja vähendab tariifi umbes 5 senti kWh eest. Kasepalu kinnitas, et sellist hüpet enam ei tule, lähema kolme aasta jooksul kallineb elekter 14?15 senti kWh eest ehk ligi 10.

Tariifide kehtestamisega seotud ASi Eesti Energia Teenindus turundusjuht Jaanus Arukaevu põhjendab öise energia kallinemist öise suurema tarbimisega. ?Seda pole mõtet enam stimuleerida,? ütles ta. Ta lisas, et AS Narva Elektrijaamad müüb elektri välja hinnaga 53 senti kWh eest, sellest madalama hinnaga enam öist elektrit müüa ei saa.

Arukaevu tunnistas, et praegused tariifid on ülemäära karmid elektriga kütjatele, mistõttu töötab Eesti Energia juba järgmiseks nädalaks neile välja eraldi lahendused.

Arukaevu põhjendas elektri kallinemist 1997. aastal praeguse opositsiooni vastu võetud seadusega, kus oli öeldud, et üks kliendigrupp ei tohi teist doteerida. Möödunud aastal leppis energiaturu inspektsioon Eesti Energiaga kokku, et seadust ei täideta ja ärikliendid maksavad kinni kodutarbijate odava elektri. Tänavu sellist kokkulepet ei tehtud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing