Putini pokker ? panus läänele

Tõnis Arnover 08. oktoober 2001, 00:00

Maailm muutub kiiremini kui meie. Eesti pürgimist NATOsse on kogu aeg tagant kannustanud teadmine, et ainult see võib lõpetada ajalookordused ida poolt. Aga võta näpust, niipea kui USAle (läänele) tehtud moslemi fundamentalistide terrorilöök tõstis lääne-ida konfliktijoone kõrgemale tasandile, kus Venemaal on võimalus määratleda end kas lääne või ida osana, oleme jälle ühes paadis.

Kui president George W. Bush hakkas pärast 11. septembrit otsima liitlasi ühisrindesse terrorismi vastu, tuli Venemaal teha valik, ja president Vladimir Putin reageeris abipakkumisega kiiresti, millega võitis lääne liidrite tunnustuse.

Mõistes, et nõrgal Venemaal on lääne toetamisest rohkem võita kui kaotada, püüab president sellest Venemaale omaselt võimalikult palju kasu välja pigistada.

Juba on Putin saavutanud läänelt teisegi silma kinnipigistamise T?et?eenia sõja suhtes. Teiseks loodab ta lääne toetusel peagi jõuda maailma kaubandusorganisatsiooni. Kolmandaks tahab ta saada kaasarääkimisõigust Euroopa Liidu julgeolekupoliitika kujundamisel ning neljandaks taotleb ta lääne abi armee reformimisel ja vihjab võimalusele läheneda NATOle.

Kuid paljud vaatlejad juhivad tähelepanu mitmele seigale. Et väga tugevad Venemaa ringkonnad ei ole huvitatud läänega koostööst ja integratsioonist, vaid oligarhide survel tahavad suletumat arengut. Lisaks on sõjaväelastel meeles kurb Afganistani kogemus. Just need jõud on igati vastu NATO laienemisele.

Pole selge, kas Putin suudab vastuseisu läänemeelsele poliitikale murda, sest tema positsioon on endiselt nõrk, kuna tema võimuleupitatud ekskagebelased olevat võimuvõitluses Jeltsini ?perekonna? ja oligarhidega alla jäänud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing