Teine positiivne nädal

Tõnis Oja 08. oktoober 2001, 00:00

Esimesena toibus USAs toime pandud terroriaktist nafta hind, mis oli juba nädala pärast peaaegu samal tasemel kui enne rünnakuid Maailma Kaubanduskeskusele. Kuld ja dollar ei ole katastroofieelset taset küll saavutanud, kuid väga dramaatilisi liikumisi pole samuti olnud. Kõige enam on terrorijärgsel perioodil kannatada saanud aktsiaturud. Eriti halvasti on käsi käinud Euroopa ettevõtetel ja aktsiaturgudel. ?veitsi lennundussümbol Swissair on pankrotti minemas. Euroopa aktsiaturud liiguvad aina sügavamale ja sügavamale. Finantsturgude käitumist vaadates võib tekkida küsimus, kas terroriakt toimus ikka Ameerikas või oli see hoopis Euroopas.

Tervikuna võib siiski öelda, et viimased kaks nädalat on aktsiaturgudel läinud hästi. USA börsid, aga ka põhjanaabrite aktsiaindeksid liiguvad tarmukalt üles. Tugeva negatiivse uudistevooga üleküllastunud turud võtsid eufooriaga vastu iga vähegi positiivse maiguga teate. Pruukis vaid Cisco Systemsi tegevjuhil John Chambersil teatada, et kompanii suudab majandusaasta esimese kvartali prognoosid täita, ja aktsia hind hüppas 22 protsenti. Ehk teisisõnu, firma väärtus kasvas viiendiku võrra vaid sellepärast, et kasumihoiatust ei tulnud.

Aktsiaturud on esimesest ehmatusest üle saanud. Sellele aitas kaasa ka USA keskpanga ja administratiivi jõuline tegutsemine majanduse turgutamise nimel. USA Föderaalreserv langetas terrorirünnaku järgsel perioodil juba teist korda baasintressi, mis on nüüdseks 39 aasta madalaimal tasemel ning arvestades inflatsiooni on sealne reaalintress negatiivne. Lisaks taotleb president Bush ettevõtlusele kongressilt 75 miljardi dollari ulatuses maksukärpeid ja otsetoetusi.

Kohalikul aktsiaturul tegutsevate spekulantide rõõmuks ostab Telia lähinädalatel tõenäoliselt Eesti Telekomi aktsiapaki Soneralt, ka himustab ta Eesti riigile kuuluvat osa. Kui nii, siis tuleb Telial teha pakkumine ka väikeaktsionäridele. Kõrge hinnapakkumise lootuses kerkis Telekomi aktsia kahe päevaga 15 protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:56
Otsi:

Ava täpsem otsing