Telekom võib pakkuda häid ja halbu üllatusi

08. oktoober 2001, 00:00

Telekomi aktsia on suutnud tekitada börsil parajat märulit. Pea 40 kroonini (12. septembril) langenud aktsia on kiiresti kosunud 63 kroonini. Nagu pärmi peal kergitavad hinda kuuldused, et rootslaste Telia ostab välja osaluse soomlaste Soneralt ja teeb väikeaktsionäridele heldekäelise pakkumise. Niisuguste lootuste kohta on kõnekäänd: liiga ilus, et olla tõsi.

Äripäeva meelest tasub Eesti Telekomi aktsiat osta küll, aga mitte ainult Telia peale lootma jäädes. Praegusel hetkel on otstarbekas investeerida hästi funktsioneerivasse ja kasumlikku ettevõttesse, nagu on seda Telekom.

Osta tasub põhjusel, et Eesti Telekomi aktsia, nagu ka teiste aktsiate viimase järsu languse põhjustas terrorirünnak USA vastu. Telekom langes protsentuaalselt Eesti aktsiatest enim. Enne terroripäeva painasid meie Telekomi pikka aega Nokia, Sonera jt telekommunikatsioonisektori ettevõtete negatiivsed kasumiväljavaated. Eesti Telekomi järsk langus oli põhjustatud muu maailma börside negatiivsest mõjust.

Samas ei ole Eesti Telekomi kui ettevõttega midagi katki, kuna majandustulemused ? ehkki võiksid ikka ja alati paremad olla ? on stabiilselt head. Korralik dividenditulu on ka üks põhjus, miks riik ei ole rahandusminister Siim Kallase kinnitusel huvitatud praegu 27,3 protsendi suuruse osaluse müümisest Telekomis. Kui sa pole lühiajaline spekulant, tuleb esmajärjekorras hinnata ettevõtet ennast. Eesti Telekomi aktsia praegune hind ja ettevõtte tuleviku väljavaated annavad alust aktsiat osta.

Telekom avaldab oma 9 kuu majandustulemused neljapäeval, 18. oktoobril. See on tähtaeg, millal spekulatsioonide järgi teatab Telia oma otsuse Sonerale kuuluvate aktsiate suhtes. Kui ikka teatab ? ühinema pidid ju ka SEB ja Swedbank, aga ei juhtunud midagi.

Kui Telia teatab, et ei osta Sonera osalust, siis aktsia hind kindlasti langeb. Sellega peab spekulatsiooni peale välja minev investor arvestama. Kui Telia otsus jääb venima, siis aktsia hind kas stabiliseerub või aegamisi langeb. Teisest küljest arvatakse, et Eesti Telekom on Sonera ainus reaalselt töötav investeering, seetõttu on selle müük isegi Telia tõsise huvi korral kahtlane. Ja lõpuks, kui Telia omandabki 49 Eesti Telekomist, võivad väikeinvestorid ikkagi jääda huviorbiidist väljapoole. Ostetakse täpselt niipalju, et ei peaks väikeinvestoritele ostupakkumist tegema.

Loetletud aspektid näitavad, et Telia laienemise positiivne mõju Telekomi aktsiale on juba peaaegu täielikult arvesse võetud. Telia najalt on edasine tõus võimalik ainult väga selgelt väljendatud tehingu toimumise aja ja piisavalt kõrge, börsinoteeringuid tugevasti ületava hinna korral. Muudel juhtumitel on Telia mõju seks korraks ammendunud.

Aga Eesti Telekom valdab Eesti Mobiiltelefoni ja Eesti Telefoni edasi. EMT on selge turuliider, täpselt samuti nagu ETgi. Nende mõlema investeerimisvajadus on praeguseks rahuldatud, mistõttu kogu kassavoog jookseb aktsionäride kasumiks, dividendideks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:56

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing