USA maksis ÜROle katuseraha

08. oktoober 2001, 18:00

George W. Bush kirjutas alla seadusele 582 mln dollari eraldamiseks ÜROle USA võla osalise tasumiseks maailmaorganisatsioonile. Pikaajaline vastasseis muutub teineteisemõistmiseks ja koostööks, kirjutab Kommersant.

Pikki aastakümneid on USA ja ÜRO võistelnud liidrirolli eest rahvusvaheliste küsimuste lahendamises. Ameeriklased on ÜROd korduvalt süüdistanud ebaefektiivsuses ja liiga suure hulga ametnike pidamises.

Kaks aastat tagasi lubas USA tollal 926 mln dollari suuruse võla tasumist vaid juhul, kui ÜRO reformib oma hiiglaslikku bürokraatiaaparaati ja vähendab USA liikmemaksu 25 protsendilt 22 protsendile.

Eelmise aasta detsembris andis ÜRO selleks oma nõusoleku, kuid USA maksis reaalselt ainult 100 mln dollarit, samal ajal kui võlgnevused tõusid 2 mld dollarini. Küsitavaks muutus USA õigus osaleda Peaassamblee töös - üle kahe aasta suuruste võlgade tekkel jääb riik ilma hääleõigusest.

Kaks nädalat tagasi päästis USA häbist meediamagnaat Ted Turner, kes maksis oma taskust 31 mln dollarit - finantsaasta jooksul maksmata jäänud raha. See lubas USA delegatsioonil osaleda diskussioonil, mis oli pühendatud ÜRO osalemisele võitluses terrorismiga. 170 riigi osavõtul lõpetati kiiresti 12 terrorismivastase rahvusvahelise lepingu väljatöötamine. Peasekretär Kofi Annan kutsus aga kõiki rahvusvahelisi organisatsioone aktiivseks võitluseks selle pahega.

Pärast seda hakkas Washington taastama suhteid ÜROga. Liikmemaksu tasumine oli Kongressi poolt juba ammu heaks kiidetud, skeptiline oli ÜRO suhtes vaid USA administratsioon. Ja nüüd siis tegi George Bush sammu lõplikuks rahu sõlmimiseks.
Bushi poolt pärast seadusele allakirjutamist tehtud avaldusest on näha, et kui pärast 11.septembri terrorirünnakut oli USA valmis alustama sõda ilma ÜRO heakskiiduta, siis nüüd on kavatsus terrorismiga võidelda ÜRO egiidi all ning ÜRO Julgeolekunõukogu ja Peaassamblee otsused annavad selleks ka seadusliku aluse.

<#Kommersant=http://www.kommersant.ru/lenta.html?id=22961>

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing